Příroda

Vděčíme za své zrození virům mocným jako bájná Medúza?

Viry nám dělají problémy, ohrožují naše zdraví i životy. Jeden z virů však mohl stát za evolucí buněk, a tak otevřít cestu ke vzniku živočichů – i člověka.
Vesmír

S mozky kosmonautů se ve vesmíru dějí divné věci

Vědecký tým zkoumal mozky ruských kosmonautů po dlouhodobém pobytu ve vesmíru. Experti zjistili, že mozek ve stavu mikrogravitace 'pluje' v lebce.
Příroda

Ledovec 'soudného dne' taje. Koupíte si lístek na Noemovu archu?

Žijeme v epoše tání ledů. Potvrzují to nová měření, která mimo jiné ukazují, že led v Antarktidě dnes taje šestkrát rychleji než před čtyřiceti lety. A kvapem se zmenšuje klíčový ledovec, který tvoří štít ledové říše v západní části kontinentu.
Člověk

Covid má za sebou milion obětí, Česko šplhá 'korona-žebříčkem'

Nemoc covid-19 má za sebou už více než milion mrtvých. Zdaleka přitom nedosáhla vrcholu, což platí také pro Česko, které už není 'the best in covid' a stoupá statistikami.
Příroda

Chtějí snad kosatky zabíjet lidi? Jejich gangy útočí na lodě

Gangy kosatek útočí u břehů Pyrenejského poloostrova na lodě. Stávají se snad z kosatek nepřátelé lidí? Pro biology je jejich chování záhadou. 
Člověk

Covid je zákeřný, umí vyvolat chronickou únavu

Pokud překonáte covid-19, nemusíte mít vyhráno. Covid není pouhé respirační onemocnění, na vašem zdraví může zanechat dlouhodobé následky.
Technologie

Za řetězci korporací se táhne obří uhlíková stopa

Nová studie vystavila největším korporacím ošklivou vizitku. Dospěla k závěru, že jejich dodavatelské řetězce za sebou zanechávají obří uhlíkovou stopu. 
Vesmír

Tom Cruise vs. Rusové: Kdo natočí první film ve vesmíru?

Rusové chtějí být první, kdo natočí celovečerní film ve vesmíru. Chystají se vypálit rybník americkým filmařům s Tomem Cruisem.
Technologie

Airbusy poletí v hejnu jako kachny a ušetří. Zlevní pak letenky?

Není to žádná kachna: Airbus bude skutečně zkoušet, zda by letadla nemohla létat v hejnu jako kachny.
Aktuality

Chřipková epidemie tentokrát může Česko minout

Blíží se chřipková sezona – a to navozuje otázku, co se stane, až se covid potká s chřipkou. Poznatky z jižní polokoule, kde chřipkové období končí, naznačují, že se potkat nemusí.
Příroda

Žirafa může fungovat jako magnet na blesky

Nálezy žiraf usmrcených bleskem přiměly zooložku zkoumat, nakolik je populace nejvyšších zvířat planety ohrožována blesky.
Člověk

Civilizace, kterou pohřbila změna klimatu

Harappané byli patrně první vyspělou civilizací, která doplatila na změnu podnebí. Naznačují to rozbory krápníků a nový matematický model. 
Technologie

Roušky i zamlžené brýle se vrací. Tyto tipy vám mohou pomoci

Fyzika se spolčila s koronaviry. Roušky a zamlžené brýle nás proto v příštích měsících potrápí ještě víc než na jaře.