Co se to děje na ISS? NASA aktivovala nouzové postupy

8. 6. 2026 – 11:03 | Vesmír | Radek Chlup |Diskuze:

Co se to děje na ISS? NASA aktivovala nouzové postupy
Mezinárodní vesmírná stanice na orbitě zdroj: ESA
Přidat mezi oblíbené zdroje na Googlu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) 5. června vyhlásil na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) poplach. Čtyři členové posádky Crew-12 a americký astronaut Chris Williams se museli přesunout do kosmické lodi Dragon a dodržovat zvýšená bezpečnostní opatření kvůli úniku vzduchu v ruském segmentu stanice.

Problém se týkal přechodového tunelu v ruském modulu Zvezda, napsala na sociální síti X (dříve Twitter) mluvčí NASA Bethany Stevensová. V tomto tunelu se již delší dobu objevují trhliny a dochází v něm k úniku vzduchu. Agentura má z těchto trhlin dlouhodobě obavy. Dokonce vypracovala plány na evakuaci se společností SpaceX.

Problém vyřešen

Roskosmos v pátek uvedl, že jeho experti v přechodovém tunelu identifikovali dva úniky vzduchu, ale bezprostřední riziko pro astronauty ruská vesmírná agentura vyloučila. Poté oznámila, že ukončila práce na zastavení úniku vzduchu s tím, že astronauti jsou v bezpečí.

Úniky vzduchu jsou v přechodovém tunelu problém s přestávkami už šest let. V poslední době se však tento problém zhoršil. V posledních měsících byly úniky zase malé, ale v pátek se zvýšily z 0,5 kilogramu vzduchu denně na dva kilogramy denně.

Zdroje:

Nejnovější články