Koronavirus zrychluje, nemocnice, márnice a krematoria mu nestačí

VIDEO AKTUALITA AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 3. 2020 01:38) - Člověk autor: Pavel Jégl

Obětí koronaviru i prokazatelně infikovaných lidí rychle přibývá. Nejvážnější situace je v Itálii a ve Španělsku. Aktuální data naleznete ve streamovaném videu a grafech, které analyzují postup pandemie.

Příprava provizorní nemocnice pro koronavirové pacienty v prázdné výrobní hale na okraji Barcelony

Příprava provizorní nemocnice pro koronavirové pacienty v prázdné výrobní hale na okraji Barcelony , zdroj: Profimedia.cz

 

Pandemie koronaviru akceleruje, nemoci COVID-19, kterou vyvolává, už ve světě podlehlo víc než 27 tisíc lidí.

Počet prokazatelně nakažených překročil ve čtvrtek půl milionu. Od prvního případu trvalo 67 dnů, než bilance pozitivně testovaných dosáhla 100 tisíc. Na 200 tisíc se dostala už za dalších 11 dnů, na 300 tisíc za čtyři dny, na 400 tisíc za tři, na 500 tisíc za dva a půl dne a na 600 tisíc za pouhých 30 hodin. Toto zrychlení není možné vysvětlit jen vyšším počtem testovaných, protože se zvyšuje také počet obětí nákazy.

Nejvíc pozitivně testovaných teď mají Spojené státy a obětí nejrychleji přibývá v Itálii. Z dat a grafů na streamovaném videu Roylab Stats je nicméně zjevné, že pandemie zdaleka nedosáhla vrcholu. Křivky obětí ve většině zemí stoupají, strmě lineárně i exponenciálně.

Katastrofální situace panuje v lombardském městě Bergamu, kde evidují více než devět tisíc pozitivně testovaných a kde denně umírá na nemoc COVID-19 téměř sto lidí. Ve statisícovém městě vypomáhá s odvozem mrtvých policie i armáda.

profimedia-0509141828 I Karabiníci a vojáci nakládají v hangáru v lombardském městě Bergamu rakev s obětí koronaviru do nákladního auta, aby ji odvezli do krematoria, kde mají volnou kapacitu. Těla se v Itálii pálí bez obřadu, zdroj: Profimedia.cz

Rakve odvážejí vojenskými nákladními auty a těla pálí bez obřadu tam, kde je momentálně volná kapacita krematoria.

Itálie a Španělsko jsou země, které v počtu obětí překonaly Čínu. V Madridu nestačí kapacita márnic. Těla obětí koronaviru proto svážejí na tamní zimní stadion Palacio de Hielo, kde je ukládají na ledovou plochu.

"Omlouváme se pozůstalým… Je to mimořádné a dočasné opatření. Neměli jsme jinou možnost," píše se na webu madridské radnice.

profimedia-0509183568 Madrid COVID-19 Dodávky s těly obětí koronaviru čekají na vjezd na zimní stadion v Madridu. Na jeho ledové ploše uchovávají těla. Márnice jsou přeplněné, zdroj: Roylab Stats

Devět obětí v Česku

V Česku bylo v pátek dopoledne 2279 pozitivně testovaných. Jedenáct lidí bylo evidováno v kategorii vyléčených. V kolonce obětí figurovalo devět lidí. U většiny z nich však není jasné, zda zemřeli na COVID nebo s COVIDem.

Evropa je teď hlavním ohniskem pandemie. Následující graf ukazuje strmý růst obětí i potvrzených případů infekce mimo Čínu (na něm se nejvíc podílí Evropa) a jejich ústup v Číně.

Roylab China NO China zdroj: Roylab Stats

Další grafika zachytila růst potvrzených případů infekce ve vybraných evropských zemích včetně Česka. Je z ní patrné, že Evropa se pořád nachází ve fázi exponenciálního růstu nákazy.

Snímek obrazovky (173) upr zdroj: Roylab Stats

Pozitivně testovaní v Číně v průběhu času. V grafu vidíte rychlý ústup epidemie od poloviny února.

Snímek obrazovky (172) zdroj: Roylab Stats

Mapa Itálie s hustotou pozitivně testovaných podle regionů. Z ní je patrné, že koronavirem je nejvíc zasažena Lombardie.

COVID (185) Mapa Itálie s hustotou pozitivně testovaných podle regionů. Z ní je patrné, že koronavirem je nejvíc zasažena Lombardie., zdroj: Roylab Stats

Poslední graf srovnává průběh epidemie v Číně a v Itálii. Je z něj zjevné, že Itálie vstoupila do fáze epidemie, kdy se v Číně podařilo koronavirus zlomit. Italové to zatím nedokázali.

Snímek obrazovky (180) zdroj: Roylab Stats

Nakonec výpověď zdravotníka z Bergama. Pokud jste depresivní typ, toto  video si nepouštějte!

 

Tagy: věda a poznání nemoci a nákazy koronavirus Covid-19 statistika epidemie pandemie

Zdroje: Roylab Stats