Opravdu si vikingové zdobili těla tetováním?

27. 3. 2023 – 17:55 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Opravdu si vikingové zdobili těla tetováním?
Postava Amletha, kterou ve filmu Seveřan (The Northman) hrál Alexander Skarsgård. Amleth byl synem vikinského krále, než ho zrada a vražda připravila o otce. Jeho osud inspiroval Shakespeareovu tragédii Hamlet. | zdroj: Profimedia

Možnou podobu vikinského tetování popsal muslimský cestovatel.

Seriál Vikingové nebo film Seveřan oživily věhlas vikingů, drsných válečníků a mořeplavců ze Skandinávie. Projevuje se to mimo jiné v body artu, ve kterém se těší oblibě tetování inspirované severskými motivy a runami.

Má ale takové tetování něco společné se samotnými vikingy? Měli snad pověstní bojovníci těla zdobená tetováním?

Meč, nůž a tetování

Dodnes to nevíme, upozorňuje magazín IFL Science. A je jasné proč. Chybí antropologické důkazy tetování. Od éry vikingů nás dělí více než tisíc let a kůže se jako měkká tkáň brzy po smrti člověka rozkládá.

Písemné prameny však naznačují, že někteří vikingové skutečně mohli být příznivci body artu.

Sami vikingové kronikáře neměli. Popsal je ale například Ahmad ibn Fadlán, muslimský cestovatel z první poloviny desátého století. Jeho postavu můžete znát z filmu Vikingové, kde roli tohoto cestovatele hrál Antonio Banderas.

Proč píšeme viking s malým „v“: Pravidla českého pravopisu připouštějí vikingy i Vikingy. V redakci se přikláníme k výkladu, podle něhož viking není jméno etnika, ale obecné pojmenování určitého typu germánských bojovníků a mořeplavců.

Ve Fadlánově době žila ve východoevropské oblasti populace vikinských Rusů, kteří pocházeli ze Skandinávie a později splynuli se slovanskými národy. Z jejich popisu pochází také popis vikinského tetování.

„Všichni mají vždy u sebe vždy sekeru, meč a nůž. Meče jsou široké a rýhované, franského typu. Každý muž je potetován od nehtů až po krk tmavě zelenými (nebo zelenými či modročernými) stromy a různými symboly,“ psal Fadlán.

Není ale zcela jasné, co myslel slovem „tetování“. Přesný význam překladu tehdejšího slova je dodnes předmětem sporů. Z textu je nicméně patrné, že měl na mysli nějaké obrazce na těle, ať už ve formě tetování nebo pigmentu naneseného na kůži.

Ačkoliv tato zkazka působí přesvědčivě, je to jen jediné svědectví. IFL Science navíc připomíná, že vikinští Rusové byli jen jednou skupinou Skandinávců. Není proto jasné, nakolik byli reprezentativní pro celou vikinskou komunitu, protože byli odděleni od převládajících vikinských kultur Skandinávie.

Chybí vikinské mumie

Dá se však předpokládat, že nějaká forma zdobení těla byla ve vikinské éře starého kontinentu rozšířena. A patrně mnohem dřív. Nejstarším známým tetovaným člověkem je zamrzlý pračlověk Ötzi, který zhruba před 5300 lety spadl do útrob alpského ledovce. Tam z jeho těla chlad a sucho vytvořily skoro dokonalou mumii.

Vědci na jeho těle identifikovali 61 tetování. Předpokládají, že kožní inkousty měly nějaký duchovní nebo léčebný záměr, který měl zmírnit nejrůznější neduhy, jimiž Ötzi trpěl.

Dokud se ale nepodaří odhalit vikinga, kteří podobně jako Ötzi zůstal zmražen v ledu, o vikinském tetování a jeho podobě se budeme moci jen dohadovat.

Zdroje:

Nejnovější články