Policie bez testerů? Alkohol v krvi řidiče odhalí umělá inteligence

15. 2. 2023 – 23:52 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Policie bez testerů? Alkohol v krvi řidiče odhalí umělá inteligence
Výhled z auta, který se naskýtá opilému řidiči. | zdroj: Profimedia

Umělá inteligence může brzy sledovat, zda jste střízliví.

Řidiče zastaví policejní hlídka. Během rutinní kontroly mu položí několik otázek. Policista je nahraje na mobilní telefon. Krátce nato překvapeného řidiče hlídka vyzve, aby odevzdal klíč od auta, a odjel v jejich voze na krevní zkoušku. Oznámí mu, že řídil pod vlivem alkoholu.

Řidič se podiví, protože nedýchal do testeru. „Identifikoval vás algoritmus umělé inteligence,“ odvětí policista.

Tak může vypadat silniční kontrola v blízké budoucnosti.

Algoritmus může být využit také k prevenci. A to tak, že bude instalován přímo ve vašem voze a zabrání vám řídit, pokud jste pili alkohol.

Jednoduché, levné a rychlé

Alkohol je v Evropské unii příčinou zhruba čtvrtiny autonehod. Tato znepokojivá cifra vyplývá z dat Evropské rady pro bezpečnost v dopravě. Mohla by ji snížit nová technologie?

Výzkumníci z Univerzity La Trobe v australském Melbourne vyvinuli strojové učení ADLAIA (Algoritmus hlubokého učení založený na zvuku pro identifikaci intoxikace alkoholem) k detekci změn řeči, které jsou typické po konzumaci alkoholu. Popisují ho v odborném magazínu Science Direct.

Algoritmus nejprve výzkumníci naučili rozeznávat rozdíly mezi střízlivými a intoxikovanými jedinci. Použili k tomu 12 360 zvukových záznamů střízlivých a „mírně či více podroušených“ řečníků. Když potom algoritmus nechali testovat lidi „v terénu“, rozpoznal intoxikované jedince s podílem 0,5 promile alkoholu v krvi nebo mírně vyšším s přesností téměř 70 procent. Při identifikaci opilých lidí s více než 1,2 promile vykazoval algoritmus úspěšnost téměř 76 procent.

(Za mírnou opilosti se pokládá hodnota 1,0 až 1,5 promile, střední opilost je popisována rozmezím 1,5 až 2,5 promile a za těžkou opilost se pokládá stav, kdy má člověk víc než 2,5 promile alkoholu v krvi.)

Stačí mluvit několik sekund 

Systému ADLAIA přitom k vyhodnocení intoxikace stačilo pouhých 12 sekund řeči.

Míra jeho přesnosti 70 až 76 procent není vysoká, avšak systém ADLAIA je teprve na začátku, učil se zatím jen na malém počtu nahrávek. S dalším učením na rozsáhlejších vzorcích se dá očekávat, že jeho přesnost se bude zvyšovat.

Vývojáři se nicméně budou muset vypořádat také s tím, jak odlišit od intoxikovaných lidí jedince s vadou řeči.

Za hlavní přednost systému ADLAIA pokládají jeho jednoduchost, rychlost a výhledově i nízkou cenu. Intoxikovaní jedinci bývají obvykle identifikováni měřením koncentrace alkoholu v krvi pomocí dechových testerů, které jsou drahé, v Česku stojí tisíce korun.

„Systém ADLAIA by mohl být integrován do mobilních aplikací,“ píší autoři v magazínu Science Direct.

Zdroje:
Science Direct, University La Trobe

Nejnovější články