Vědci řeší záhadu: Proč tento jelen olizuje čumák lišce?

- Příroda autor: Lenka Dvořáčková

Fotografie jelena olizujícího lišku připomíná spíš záběr z disneyovky než reálnou scénu. Od chvíle, kdy se snímek objevil na Twitteru, se přírodovědci dohadují: Proč to jelen dělá? A skutečně se to lišce líbí tak, jak to na první pohled vypadá? 

Proč jelen olizuje lišku? Snímek vzbuzuje mezi vědci zvědavost

Proč jelen olizuje lišku? Snímek vzbuzuje mezi vědci zvědavost,zdroj: Chris Lowe/Twitter

Nezvyklou scénu se podařilo náhodou zachytit mořskému biologovi Chrisu Loweovi na odlehlém kalifornském ostrůvku Santa Catalina. Liška, která nebyla viditelně od ničeho ušpiněná, si nechala od jelena olizovat hlavu a podle Lowea dokonce s přimhouřenýma očima vypadala, že se jí to líbí.

Přestože to není první případ, kdy se biologům podařilo zachytit zvláštní chování spárkaté zvěře s jinými savci, nemůže se akademický svět shodnout, proč k tomu dochází.

Tím asi nejpřízemnějším důvodem může být sůl – mořský vzduch pokrývá srst zvířat vrstvou soli, která lépe ulpívá na husté srsti lišek a divokých koček.

A proč si to nechá liška líbit? "Možná se jí jeleni svým jazykem dostanou na těžko přístupná místa," soudí biolog Michael Cove ze státní univerzity v Severní Karolině.

Stejně tak lze podle něj chování vysvětlit absencí velkých predátorů na ostrově. Zvířata tak nemají důvod druhým nedůvěřovat a vesele se tak navzájem poznávají a zkoumají.

Nebo… Nebo prostě jen jeden jelen olizoval jednu lišku. Jen tak, bez hlubšího smyslu. Takže zřejmě žádná romantika. Ba co víc, přátelská mezidruhová setkání mohou sice přinést krátkodobý užitek, ale v delším časovém horizontu mohou napomáhat k šíření nemocí – parazity počínaje a vzteklinou konče.

Tagy: zahraničí Spojené státy zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda

Zdroje: The Atlantic