Americká města se propadají závratnou rychlostí, hrozí destabilizace
15. 5. 2025 – 14:00 | Nedd | Radek Chlup | Diskuze:

Nová studie vědců z Laboratoře pozorování Země a inovací na polytechnické univerzitě ve Virginii založená na analýze satelitních snímků ve vysokém rozlišení zjistila, že osmadvacet největších amerických měst se rychle propadá do země.
Tomuto jevu se říká subsidence. Nadměrné odčerpávání podzemní vody způsobuje sesedání půdy, což vede k tomu, že se těžká města propadají. Urychluje to také populační růst a sucho způsobené změnou klimatu.
Pobřežní města zasažená subsidencí ohrožuje i vzestup mořské hladiny. V bezpečí však nejsou ani ta vnitrozemská, náchylná k povodním.
Podle nové studie se propadá 28 největších amerických měst. V každém z nich ročně klesne o asi 2 milimetry ročně 20 procent městské plochy, přičemž ve 25 městech se tak stalo asi u dvou třetin plochy.
Nejhůř na tom je…
Nejhůře je na tom Houston. Více než 40 procent plochy tam ročně klesá o více než 5 milimetrů a 12 procent dvakrát rychleji. Dalších devět měst, včetně New Yorku, Chicaga, Seattlu a Danveru, se propadá ročně o 2 milimetry.
Hlavní autor studie Leonard Ohenhen to nazval „neviditelnou hrozbou“ způsobující nenápadnou, ale nebezpečnou destabilizaci měst.
„I mírné posuny půdy směrem dolů mohou v průběhu času výrazně narušit strukturální integritu budov, silnic, mostů a železnic,“ vysvětlil vědec. Za varovné příznaky označil třeba praskliny ve zdech, nerovné nebo šikmé podlahy, pokřivené vozovky nebo prohýbající se chodníky.
Vědci očekávají, že se bude tento fenomén dál horšit s postupujícími klimatickými změnami a populačním boomem ve městech.