Příroda
Příroda
Budoucnost mléka bez krav je zase o něco blíž
21. 7. 2025
|
Radek Chlup
Mléčné výrobky jsou základem lidského stravování. Jejich produkce je však náročná na energie, vodu a zemědělskou půdu a preference ve společnosti se mění (nástup veganství). Co kdyby ale přišlo na trh třeba autenticky chutnající mléko, které však tradičním mlékem ve skutečnosti není?
Příroda
Houby poskytly nový impuls pro inovaci ve stavebnictví
21. 7. 2025
|
Miroslav Krajča
Pod mikroskopem vypadají houby jako architektonické zázraky. Jejich klobouky nejsou jen tvarované pro estetiku nebo rozptyl spor – ale mají pečlivě organizovanou vnitřní strukturu, která kombinuje pevnost, pružnost a lehkost. Nový výzkum ukazuje, že právě tyto přirozené mikrostruktury by mohly inspirovat vývoj nové generace udržitelných, pevných a chytrých materiálů – od staveb po medicínu.
Příroda
Proč drony a AI stále neumí rychle najít oběti záplav? Vědci vysvětlují, co je brzdí
21. 7. 2025
|
Miroslav Krajča
Při povodních jde o minuty. Záchranáři potřebují najít přeživší i oběti co nejrychleji, v terénu, který je chaotický, nebezpečný a často nepřístupný. A přestože máme k dispozici drony i umělou inteligenci, jejich reálné nasazení je často pomalejší, než si veřejnost myslí. Podle vědců zatím chybí nejen kvalitní tréninková data, ale i základní schopnost technologií pochopit, co vlastně vidí.
Příroda
Nejstarší žijící tvor má 400 let, zažil významné historické události
18. 7. 2025
|
Radek Chlup
Na sociálních sítích se objevila další senzace. Stala se tam opět populární informace o nejstarším žijícím živočichovi na světě – samice žraloka malohlavého (nebo grónského), která žila v době bitvy na Bílé hoře a popravy vůdců českého stavovského povstání. Dost možná zažila i spisovatele Williama Shakespeara.
Příroda
Odkud se bere sůl ve světových oceánech?
17. 7. 2025
|
Miroslav Krajča
Každý ví, že mořská voda je slaná. Ale málokdo ví proč. Není to kvůli soli, kterou tam přináší řeky – alespoň ne přímo. Odpověď je mnohem složitější a začíná hluboko v nitru naší planety. Nový pohled na vědecká data ukazuje, že slanost oceánů je výsledkem miliard let geologických procesů, neustálého smývání pevniny a chemických reakcí mezi vodou a horninami. Je to příběh o tom, jak se voda a kámen navzájem proměňují.
Příroda
Po vzoru Trumpa: NASA de facto bojkotuje klimatické změny
16. 7. 2025
|
Radek Chlup
Americký prezident Donald Trump od nástupu do prezidentského úřadu propustil řadu klíčových federálních zaměstnanců z vládních agentur, včetně těch zásadních pro monitorování klimatických změn a přírodních katastrof. Nyní se připojil i americký Úřad pro letectví a vesmír NASA.
Příroda
Rostliny hovoří ke zvířatům a možná mluví mezi sebou, překvapila studie
16. 7. 2025
|
Radek Chlup
Rostliny vydávají zvuky slyšitelné jen pro zvířata, překvapil výzkum Telavivské univerzity. Některá tak například poznají, že je daná rostlina ve stresu, vyhodnotí, že není zdravá a vyhnou se jí. Je to vůbec poprvé, co něco takového vědci prokázali.
Příroda
Nejprodávanější herbicid světa dostal novou chemikálii – a není o nic bezpečnější
15. 7. 2025
|
Miroslav Krajča
Společnost Bayer, výrobce ikonického herbicidu Roundup, oznámila, že v některých produktech přestane používat kontroverzní glyfosát – látku spojenou s rakovinou i environmentálními škodami. Ale nahrazuje ji novou účinnou látkou, která vyvolává možná ještě větší obavy. Nový Roundup je tedy bez glyfosátu, ale ne bez rizik. A vědci varují, že „greenwashing“ v chemickém provedení může být pro půdu, vodu i zdraví lidí stejně problematický.