Příroda

Příroda

Útoků kosatek na lodě u Španělska ubylo, vědci to nechápou

Útoků kosatek v oblasti Gibraltarského průlivu ubylo o 40 procent v porovnání s rokem 2023, oznámilo španělské ministerstvo životního prostředí. Důvodem podle něj mohou být zavedená preventivní opatření nebo změna v chování těchto dravců. Ti v minulých letech z neznámých důvodů napadali hlavně rybářské nebo rekreační lodě.
Příroda

Část Spojených států může vymazat megatsunami, děsí se vědci

Představte si vodní hradbu vysokou stovky metrů, jak se řítí přes oceán rychlostí stovek kilometrů za hodinu. Ničivá síla megatsunami je nepochopitelná. Právě taková by mohla smést z povrchu zemského část Spojených států, obávají se někteří odborníci. Jiní to však považují za krajně nepravděpodobné.
Příroda

Myslíte, že už víme vše? Tohle číslo o poznání světa vás vyvede z omylu

Lidé přistáli na Měsíci, vyslali sondy za hranice Sluneční soustavy a digitalizovali celý povrch Marsu. Ale přesto zůstává jeden z nejbližších světů takřka neprobádaný: oceánské dno. Nový rozbor dat ukazuje, že lidé na vlastní oči viděli jen zlomek mořského dna, a to doslova – 0,001 %.
Příroda

Nový objev mění pohled na zvířecí empatii, šimpanzi ukazují nečekané chování

Chování, které bylo považováno za výsostně lidské, teď vědci pozorují v afrických lesích: divocí šimpanzi aplikují léčivé látky na rány svých druhů. Tento pozoruhodný jev naznačuje, že empatie a základní forma lékařské péče nemusí být výhradně lidskou doménou.
Příroda

Dnešní děti jsme odsoudili ke klimatickému peklu, varuje studie

Hlavní tíhu klimatické krize ponesou podle nové studie nevinní. Dnešní děti prožijí život plný extrémních projevů počasí a přírodních katastrof. Čím je člověk mladší, tím více jich během svého života zažije. Více než polovina (52 procent) dětí narozených v roce 2000 bude celý život čelit extrémním vlnám veder.
Příroda

Objev, který vám může v nemocnici zachránit život

Bakterie nejsou jen jednoduché mikroorganismy. Podle mikrobioložky Bonnie Bassler dokážou mezi sebou komunikovat, koordinovat chování a společně ovlivňovat děje od trávení až po vznik infekcí. Nový výzkum ukazuje, že bakterie mají vlastní jazyk, který se právě učíme dekódovat – a jeho porozumění by mohlo zásadně změnit medicínu i náš vztah k mikrosvětu.
Příroda

Mrtví ptáci padají z nebe jako v nějakém hororu, experti netuší proč

Odborníci řeší záhadu náhle umírajících ptáků v kalifornském městě Richmond. Nikdo zatím neví, proč k tomu dochází. Pokaždé se ozve zvuk připomínající hlasité lupnutí nebo ránu z petardy a opeřenec bezvládně padá k zemi.
Příroda

Moč velryb je klíčem k životu v oceánech. Bez ní by ekosystém zkolaboval

Když se mluví o mořích a oceánech, většina lidí si představí plankton, ryby nebo korály. Jenže podle vědců má zásadní roli v udržení zdravého mořského ekosystému i něco, co by čekal málokdo: velrybí moč. Tento přehlížený „vedlejší produkt“ je totiž bohatý na živiny a udržuje oceány produktivní a plné života.