Příroda
Příroda
Vědci alarmují veřejnost, probouzí se obří sopka. Erupce je téměř jistá
23. 3. 2025
|
Radek Chlup
Na Aljašce se probouzí ze spánku obrovská sopka Mount Spurr, která vybuchla naposledy v roce 1992 a způsobila nemalé potíže. Při přeletech nad vulkánem totiž odborníci zaznamenali výrazně zvýšené emise sopečných plynů a tání ledu na jeho svazích, což naznačuje pohyb magmatu pod povrchem, upozornila Aljašská sopečná observatoř. V okolí sopky byla navíc zjištěna seismická aktivita a deformace půdy.
Příroda
Pohroma na obzoru: Rychlé tání ledovců může uvrhnout do hladu miliardy lidí
21. 3. 2025
|
Radek Chlup
Nová zpráva Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) varuje před nepředvídatelnými důsledky tání ledovců a sněhu pro celý svět. V problémech se ocitnou zemědělci nejen v horských oblastech.
Příroda
Hygienici bijí na poplach, varují před hrozbou smrtící pandemie
21. 3. 2025
|
Radek Chlup
Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH) zveřejnilo na základě informací od amerického ministerstva zemědělství zprávu o prvním zaznamenaném případu ptačí chřipky H7N9 po téměř deseti letech. Nákaza počátkem března na farmě v Mississippi zabila 47 654 kuřat. Mezi lidi se zatím nešíří, vědci však varují před jejím pandemickým potenciálem a mimořádným nebezpečím pro lidské zdraví.
Příroda
Nestor Kea: Nejchytřejší papoušek světa, který se nebojí krást
20. 3. 2025
|
Miroslav Krajča
Nestor kea (Nestor notabilis) je papoušek z Nového Zélandu, který se vyznačuje mimořádnou inteligencí a zvědavostí. Dokáže řešit složité problémy, používat nástroje a spolupracovat s ostatními. Jeho přirozená hravost se však často mění v nevyzpytatelné chování, které může být pro lidi překvapivé – například když se rozhodne vniknout do domu komínem a ukrást jídlo.
Příroda
Jak vypadalo přímo rozmnožování dinosaurů?
18. 3. 2025
|
Radek Chlup
Radovánky mezi těmito vyhynulými giganty jsou stále záhadou.
Příroda
Vědci chtějí bojovat proti hromadnému vymírání trusem
18. 3. 2025
|
Radek Chlup
Z hovínek by se obrazně řečeno rodila mláďata.
Příroda
Proč jsou švábi tak odolní?
17. 3. 2025
|
Miroslav Krajča
Švábi jsou často vnímáni jako nepříjemní škůdci v našich domácnostech, avšak jejich schopnost přežít v extrémních podmínkách a přizpůsobit se různým prostředím je fascinující. Jejich odolnost a adaptabilita z nich činí jedny z nejúspěšnějších organismů na naší planetě.
Příroda
Kdy přijde další doba ledová? Vědci mají odpověď
17. 3. 2025
|
Radek Chlup
Odhadli to na základě nových poznatků o změnách ve sklonu Země vůči Slunci.