Američtí lékaři pacientovi úspěšně transplantovali prasečí ledvinu
22. 3. 2024 – 20:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:
Operace je nadějí pro tisíce lidí čekajících na dárce orgánů.
Lékaři z nemocnice Massachusetts General Hospital (MGH) v americkém Bostonu přinášejí naději pro pacienty čekající na transplantaci. Dvaašedesátiletému muži úspěšně voperovali geneticky modifikovanou prasečí ledvinu.
Richard Slayman z města Weymouth ve státě Massachusetts podle agentury Reuters mnoho let bojoval s cukrovkou. Koncem roku 2018 mu lékaři transplantovali ledvinu od zesnulého dárce, orgán však začal po necelých pěti letech selhávat.
Pacient tak opět musel podstupovat dialýzu – uměle nahrazovanou funkce ledvin, kterou v USA ročně podstupuje na 800 tisíc lidí. Ve čtvrtek tým lékařů z MGH oznámil, že muži úspěšně transplantoval prasečí ledvinu, píše server CNN.
Podle lékařů už začala vytvářet moč. Podstoupila řadu genetických úprav metodou CRISPR s cílem zlepšit kompatibilitu orgánu s člověkem. Lidský organismus dosud zvířecí orgány odmítal. Dva pacienti s transplantovaným prasečím srdcem loni a předloni zemřeli.
Naděje pro čekatele
Operace Slaymana trvala čtyři hodiny. Pacient se zotavuje dobře a očekává se jeho brzké propuštění domů, uvedla v prohlášení nemocnice. „Operace znamená hlavní milník ve snaze poskytnout pacientům snadněji dostupné orgány,“ uvedla dále nemocnice.
Praxi nahrazování lidských nefunkčních orgánů těmi zvířecími nazýváme xenotransplantace. Výzkum v tomhle odvětví probíhá celá desetiletí. „Úspěch této transplantace je vyvrcholením úsilí tisíců vědců a lékařů trvajícího několik desetiletí,“ řekl Tatsuo Kawai z MGH.
Profesor v oblasti chirurgie z Harvard Medical School dodal, že tento úspěch může nabídnout naději milionům pacientům po celém světě trpícím na selhání ledvin. Jen v USA čeká na transplantaci ledviny přes 100 tisíc lidí.
Právě nedostatek lidských orgánů vedl k intenzivnímu výzkumu v oblasti xenotransplantace. Každý rok ve Spojených státech zemřou tisíce pacientů čekajících na dárce. Transplantace zvířecích orgánů tedy může zachránit tisíce životů, když by se stala běžnou praxí.