Armstrongova manželka našla kameru, která natočila misi Apollo 11 na Měsíci

- Vesmír autor: František Strnad

Neil Armstrong schovával ve skříni vybavení, které bylo použito při první misi na Měsíc. Vdova po slavném astronautovi Carol Armstrongová našla v pytli s malými součástkami z vesmírné rakety i kameru, která zaznamenala přistání jejího muže na Měsíci.

"Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," pronesl Armstrong roce 1969

"Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," pronesl Armstrong roce 1969,zdroj: Isifa.com

Milovníci konspiračních teorií popírajících vesmírnou výpravu Apollo 11 mají svůj úděl opět o něco těžší. Astronaut svůj slavný "první krok" na Měsíci nejen natočil, ale kameru si pro jistotu i schoval. Ve skříni dle všeho ležela dlouhých čtyřicet let, než ji společně s dalším vybavením z vesmírné mise našla vdova po kosmonautovi. O tajemství Armstronga, který zemřel v roce 2012 ve věku 82 let, až donedávna nikdo nevěděl.

"Dostal jsem email, ve kterém Carol Armstrongová píše o pytli s malými součástkami, které vypadají, že by mohly pocházet z vesmírné lodi," uvedl Allan Needell z Národního vesmírného muzea ve Washingtonu. Onen "pytel" z Armstrongovy skříně je pro kurátora snovým nálezem.

Obsahuje 17 objektů z Apolla 11 včetně řemenu, kterým se kosmonauti poutali v nulové a nízké gravitaci, pomocná světla či záložní klíč. Nejdůležitějším artefaktem je ale 16milimetrová kamera, která 20 července 1969 zaznamenala, jak Armstrong společně s Buzzem Aldrinem vztyčují americkou vlajku nad měsíční krajinou. Kazeta, na které byla historická událost zaznamenána, v kameře ale nebyla. Domů na Zemi putovala odděleně.

Needell má ve věci jasno. Kamera s označením 16mm DAC je vzhledem k tomu, jaké záběry pořídila, nesmírně důležitá. Tím spíš, že se celý pytel i s kamerou vůbec neměl zachovat. Vak pod označením "McDivitt" byl původně součástí lunárního modulu s označením Orel, který byl zničen.

Posádka Apolla 11 o vaku se součástkami věděla. "Jsou to jen krámy, které chceme vrátit – součástky z LM (lunární modul), sváry a koncovky," řekl kdysi Armstrong pilotovi vesmírné lodě Michaelu Collinsovi.

Armstrong nebyl ve svém počínání výjimkou. Kosmonauti si drobné suvenýry z vesmíru odnášejí běžně. Sentimentální hodnota kamery, která zachytila jednu z největší událostí dvacátého století, musela být pro Armstronga mimořádná.

Tagy: věda a technika zajímavosti a kuriozity dobývání vesmíru

Zdroje: The Telegraph