Astronauti se podívají na Měsíc o rok později

6. 12. 2024 – 15:35 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Astronauti se podívají na Měsíc o rok později
Posádka mise Artemis II. (Zleva) Pilot Victor Glover, velitel Reid Wiseman, specialistka mise Christina Hammock Kochová a specialista mise Jeremy Hansen. | zdroj: Profimedia

Nemusí to přitom být poslední odklad.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odložil plánovanou misi Artemis. S návratem člověka na Měsíc nyní počítá nejdříve v roce 2027. Jedním z důvodů tohoto kroku jsou problémy s tepelným štítem modulu Orion.  

Cílem NASA je dostat lidskou posádkou na Měsíc ještě v tomto desetiletí. Vesmírná loď Orion měla s posádkou v roce 2025 naši přirozenou družici obkroužit a v roce 2026 poprvé v historii na lunární jižní pól dopravit ženu a muže barevné pleti. 

NASA však rozhodla podle serveru CNN odložit misi Artemis II na příští rok a Artemis III až na rok 2027. Čtveřice astronautů se tak na Měsíc podívá o rok později. Ředitel NASA Bill Nelson specifikoval, že okružní let proběhne v dubnu.

Jedním z důvodů odkladu je nepovedený test modulu Orion americké firmy Lockheed Martin a evropského Airbusu. Modul úspěšně obletěl Měsíc, během průletu atmosférou při návratu na Zemi však došlo k poškození tepelného štítu. NASA nicméně příčinu problému po rozsáhlých testech pochopila, sdělil Nelson.

Problém spočívá ve způsobu, jakým Orion sestupuje do atmosféry, uvedla zástupkyně administrátora NASA Pam Melroyová. Kapsle Orion skáče atmosférou jako kámen po hladině vody, což jí umožňuje zpomalit sestup.

Odepsaná nosná raketa

Během testování se však ve vnější vrstvě tepelného štítu v atmosféře nahromadilo teplo, což způsobilo jeho opotřebení. NASA chce vyřešit tento problém upravením trajektorie sestupu kapsle, čímž sníží dobu, po kterou „skáče po atmosféře“.

Ani tak není dodržení všech plánů v rámci programu Artemis jisté. Trump se totiž rozhodl do čela NASA dosadit Isaacmana, který chce agenturu modernizovat. Že to potřebuje, potvrdila nedávná zpráva NASA a Crossroads vypracovaná experty na žádost Kongresu. Podle ní podfinancovaný úřad využívá zastaralé technologie a infrastrukturu.

Problémová je i těžká raketa Space Launch Systém (SLS), jež měla Orion vynést na oběžnou dráhu. V zákulisí už byla odepsána a zvažuje se její nahrazení.

„Jedním z možných scénářů, o nichž se diskutuje pro budoucí mise Artemis, je vynesení kosmické lodě Orion na raketě New Glenn soukromé společnosti Blue Origin na nízkou oběžnou dráhu Země,“ napsal server Ars Technica s odkazem na zdroje obeznámené se situací. „Tam by se mohla spojit s horním stupněm Centaur, který by startoval na raketě Vulcan. Tento Centaur by pak Orion vynesl na oběžnou dráhu měsíce.“

Tento způsob by zahrnoval rakety levnější než SLS, a navíc by je dodávaly firmy, které jsou již do programu Artemis zapojeny. Modernizace agentury a hledání alternativy za systém SLS ale může vést k dalším odkladům programu Artemis.

Zdroje:

Nejnovější články