Astronomové poprvé sledovali kilonovu. Vznikla splynutím dvou neutronových hvězd

- Vesmír autor: red

Astronomům se poprvé podařilo detekovat takzvanou kilonovu, která je optickým protějškem zdroje gravitačních vln. Vznikla splynutím dvojce neutronových hvězd, během kterého se do vesmíru uvolnily vzácné kovy včetně zlata či platiny. Unikátní jev pozorovaly desítky vědců v observatořím po celém světě.

Srážka dvou neutronových hvězd

Srážka dvou neutronových hvězd,zdroj: ESA

Uvedený úkaz je podle odborníků mimo jiné provázený výronem těžkých chemických prvků do okolí. Je tedy i zdrojem šířícím do vesmírného prostoru pro lidstvo vzácné kovy, jako je zlato nebo platina.

Na rozsáhlém sledování unikátního jevu se podílelo velké množství vědců po celém světě. Zapojeno do něj bylo sedm desítek dalekohledů, včetně Hubbleova vesmírného teleskopu, jehož provozovateli jsou vesmírné agentury Spojených států NASA a Evropské unie ESA.

První signál gravitačních vln z této vesmírné události zaznamenala 17. srpna dvojice detektorů LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) v USA a interferometr Virgo v Itálii. O dvě sekundy později řada dalších zařízení na Zemi a ve vesmíru zaregistrovala záblesky gama záření. Analýzy údajů přitom naznačily, že oba jevy zřejmě mají stejný zdroj.

Jeden z nejbližších zaznamenaných zdrojů záblesku gama

Sledovaný jev patří k nejdramatičtějším událostem ve vesmíru a uvolňuje se při něm nesmírné množství energie. Podle všeho se odehrál v galaxii NGC 4993, ležící asi 130 milionů světelných let daleko od Země ve směru souhvězdí Hydry. Jedná se tak o dosud nejbližší zdroj gravitačních vln, který se podařilo identifikovat, ale také o jeden z nejbližších zaznamenaných zdrojů záblesku gama.

Gravitační vlny jsou periodické poruchy časoprostoru způsobené specifickým pohybem hmoty. V současné době lze zaznamenat takovéto události vyvolané jen velmi rychlými změnami pohybu mimořádně hmotných těles. K takovým jevům patří například srážky takzvaných černých děr, anebo, jako zřejmě v tomto případě, splynutí dvou neutronových hvězd.

Konečně vědci našli kilonovu

Podle vědců naději, že objevený objekt je skutečně dlouho hledanou kilonovou, zvyšuje téměř současná detekce gravitačních vln a gama záření. "Pozorování provedená s pomocí zařízení ESO odhalila vlastnosti, které jsou pozoruhodně blízké předpovědím teoretiků. Existence kilonov byla navržena již před více než třiceti lety, ale toto je první potvrzené pozorování," uvedla ESO ve své tiskové zprávě.

Gravitační vlny předpověděl v rámci všeobecné teorie relativity už v roce 1916 Albert Einstein, vědci je ale poprvé zachytili teprve nedávno. Před dvěma lety se podařilo odborníkům v Massachusettském technologickém institutu a v Kalifornském technologickém institutu zaregistrovat gravitační vlny pocházející ze dvou černých děr.

Za důležitý příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru dostali letošní Nobelovu cenu za fyziku tři američtí vědci - Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne.

Tagy: neutronová hvězda gravitační vlna věda a technika dobývání vesmíru věda a poznání

Zdroje: ČTK