Děsivá předpověď: Život na Zemi se udusí, kdy nám dojde kyslík?
12. 5. 2025 – 16:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Všechno jednou skončí, včetně lidské civilizace a života. Existuje celá řada scénářů, jak se to stane a ani jeden není příjemný. Země se stane neobyvatelnou pustinou a rozžhaveným peklem s nespoutanými přírodními katastrofami kvůli klimatické změně a za šest miliard let pohltí planety Sluneční soustavy Slunce.
Ještě předtím se však život na Zemi udusí. Podle počítačové simulace přijde za dvě miliardy let o atmosféru bohatou na kyslík v důsledku kombinace přehřívání a nedostatku oxidu uhličitého (CO2) zásadního pro fotosyntézu.
"Po mnoho let se o životnosti zemské biosféry diskutovalo na základě vědeckých poznatků o stálém zjasňování Slunce a globálním geochemickém cyklu uhličitanů a křemičitanů,“ uvedl hlavní autor studie Kazumi Ozaki.
Smrtící dávky UV záření
„Jedním z důsledků takového teoretického rámce je neustálý pokles hladiny CO₂ v atmosféře a globální oteplování v geologickém časovém měřítku," dodal s tím, že pokud je to pravda, ve vzdálené budoucnosti to povede ke snížení hladiny kyslíku v atmosféře. Kromě toho atmosféra ztratí ozonovou vrstvu. Tím bude život vystaven smrtícím dávkám škodlivého ultrafialového záření.
Země se tedy stane neobyvatelnou ještě dlouho předtím, než ji „svlékne“ atmosféru rozpínající se Slunce.
K rychlému odkysličování začne podle počítačové simulace docházet už za miliardu let. Místo dostatečné úrovně CO₂ se bude atmosféra vyznačovat zvýšeným podílem metanu.