Horor v Číně. Virus vyvolává obavy z masivního šíření

18. 8. 2025 – 15:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Horor v Číně. Virus vyvolává obavy z masivního šíření
Pandemie je jen otázkou času | zdroj: Pixabay

Situace v Číně začíná připomínat temné období pandemie covidu-19. Země totiž bojuje s největším ohniskem viru Chikungunya v historii. Postižené oblasti byly uvrženy do karantény, pacienti jsou izolováni v nemocnicích a opustit je mohou jen po negativním testu či týdenním pobytu. Úřady mají strach z velké epidemie.

Čína hlásí 10 000 případů nákazy. Infekci zaznamenali i na Tchaj-wanu, v Hongkongu a Evropě. Americké úřady situaci vyhodnocují, veřejnost však vyzvaly k přijetí preventivních opatření. Nemoc je od amerických břehů vzdálená jen jeden let letadlem.

Jen minulý týden zaznamenala Čína dalších 1318 případů nákazy, téměř všechny v průmyslovém městě Fo-šan na jihu země. Právě tady musí obyvatelé čelit omezením, které si ještě pamatují z pandemického období.

Šíření a projevy

Jelikož jde o nemoc přenášenou komáry, v platnost vešla i další opatření. Když úřady zjistí, že někdo nerozvířil stojatou vodu, udělí mu pokutu. Domácnostem je doporučeno umístit na okna síťky proti hmyzu. Jednotlivcům pak dlouhé rukávy, světlé oblečení a použití repelentu na ven.

Po ulicích je rozstřikována dezinfekce, nad hlavami bzučí drony zabíjející komáry a další potenciální přenašeče viru pomocí insekticidů.

Vážný průběh nemoci ani úmrtí zatím v Číně nezaznamenali. Nejčastěji virus způsobuje náhlou zvýšenou teplotu a silné bolesti kloubů. Ty se mohou držet zotaveného jedince i roky. Mezi další projevy patří bolesti hlavy, svalů a zad i vyrážka.

Zdroje:
Daily Star, BBC

Nejnovější články