Komodští draci mají „železné“ zuby, ukázal výzkum

31. 7. 2024 – 15:51 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Komodští draci mají „železné“ zuby, ukázal výzkum
Majestátný varan komodský. Tento druh se vyskytuje na indonéských ostrovech Komodo, Rinca, Flores, Gili Motang a Padar | zdroj: Profimedia

Chrup je tvrdší a odolnější vůči opotřebení.

Zuby varanů komodských jsou obaleny vrstvou železa, zjistili podle listu The Guardian britští vědci. Je to vůbec poprvé, co byla objevena koncentrace železa ve sklovině zubů u jakéhokoli zvířete. Mezi čelisti komodských draků se proto opravdu nechcete dostat.

Varani komodští pocházející z indonéských ostrovů se proslavili po celém světě. Dorůstají do délky přes tři metry a váží v průměru 80 kilogramů. Majestátní plazí predátoři pozřou téměř cokoli od malých ptáků po buvoly domácí a další velká zvířata.

Těmto „drakům“ by se rozhodně měli vyhýbat i lidé. V minulosti došlo k řadě smrtelných incidentů, kdy varan komodský usmrtil nebo vážné zranil člověka. Jejich kousnutí je jedovaté a čelistmi svedou vyvinout drtivý stisk.

Ten je však ještě smrtonosnější, než si myslíme. Zuby varanů totiž obaluje železná vrstva, uvádí studie publikovaná v časopise Nature Ecology & Evolution. Jejich zuby jsou o to tvrdší a odolnější proti opotřebení při zpracovávání kořisti.

Jako smrtící nože

Jsou efektivním nástrojem pro rozcupování a roztrhání oběti jako železné nože, vyplývá ze studie. Tým z King's College analyzoval zuby odebrané z exemplářů varanů komodských a mnoha dalších žijících a vyhynulých plazů včetně dinosaurů.

Železo koncentrované ve sklovině prozradily oranžové pigmenty na špičkách a pilovitých hranách zubů. Nejvíce byl železný povlak patrný u zubů komodských draků, podobné vrstvy ale tým identifikoval také u jiných plazů.

Zakřivené a pilovité zuby komodských draků tvarem připomínají zuby masožravých dinosaurů, jako je Tyrannosaurus rex. V případě fosilií těchto vyhynulých dravců nicméně badatelé stopy po železném povlaku neodhalili.

Nenašel se ani u zkamenělých zubů plazů blízce příbuzným varanům komodským. Takový povlak podle vědců mohli mít i dinosauři, akorát nevydržel dotek času. „Vypadá to, že by mohlo jít o přehlížený, ale rozšířený rys zubů u plazů,“ uvedl autor studie Aaron LeBlanc.

Zdroje:

Nejnovější články