Nejstarší žijící tvor má 400 let, zažil významné historické události
18. 7. 2025 – 15:00 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:
Na sociálních sítích se objevila další senzace. Stala se tam opět populární informace o nejstarším žijícím živočichovi na světě – samice žraloka malohlavého (nebo grónského), která žila v době bitvy na Bílé hoře a popravy vůdců českého stavovského povstání. Dost možná zažila i spisovatele Williama Shakespeara.
To z ní činí něco zcela jedinečného a fascinujícího i přesto, že byla objevena před devíti lety. V chladných vodách Severního ledového oceánu a Atlantského oceánu se pohybuje už od roku 1620. Samici je tedy úctyhodných 400 let.
Vědci před devíti lety použili radiokarbonové datování na 28 uhynulých samicích různých rozměrů. Pětadvacet kusů mělo podobný věk i velikosti. Dva nejstarší exempláře přitom mohly mít 355 a 392 let. Průměrný věk celé skupiny byl 272 let.
Mohou žít mnohem déle
Žraloci malohlaví se dožívají takto vysokého věku díky velmi pomalému tempu růstu. Rostou zhruba centimetr ročně a dospělosti dosahují až ve svých 150 letech.
Žádný ze studovaných žraloků nezahynul přirozenou smrtí. To naznačuje, že se mohou dožít ještě mnohem vyššího věku. Čtyři století u zmíněné samice tedy vůbec nemusí být konečnou hranicí. To však ukáže až čas.