Přelomový objev: Na vzdálené planetě se to může životem doslova hemžit
17. 4. 2025 – 13:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Vědci našli s pomocí dat z vesmírného dalekohledu Jamese Webba náznaky života na vzdálené exoplanetě K2-18b. Identifikovali v atmosféře známky molekul, které na Zemi produkují sice primitivní, ale zato živé organismy. Tvrdí, že planeta by se mohla doslova hemžit životem.
Stejný tým už v roce 2023 vzbudil pozornost pozorováním planety, o níž se přepokládá, že je pokrytá oceánem, když naznačil slabou přítomnost molekuly sloučeniny síry dimethylsulfidu (DMS) v její atmosféře. I tehdy ji pozoroval Webbovým dalekohledem, nyní však použil jiný přístroj na jeho palubě.
I tentokrát objevil známky chemického signálu DMS, a kromě toho i známky příbuzné molekuly dimethyldisulfidu (DMDS). Jelikož na naší planetě produkuje tyto plyny mořský fytoplankton a bakterie, jde zatím o nejsilnější objev chemických látek spojených s životem v atmosféře planety s pomocí Webbova teleskopu.
Jeden až dva roky
Podle týmu z Cambridgeské univerzity, který za objevem stojí, to hned neznamená objev života na vzdálené planetě. Zatím nejsilnější důkaz o životě mimo Zemi? O tom už se bavit můžeme.
Tvrdí, že pokud se podaří spojit molekuly s živými organismy, znamená to, že se to na K2-18b, která je vzdálená od Slunce 124 světelných let, životem doslova hemží.
„Toto je zatím nejsilnější důkaz, že tam venku možná existuje život. Mohu realisticky říci, že tento signál můžeme potvrdit během jednoho až dvou let,“ uvedl vedoucí výzkumný pracovník Astronomického institutu Cambridgeské univerzity Nikku Madhusudhan.