Příští sluneční bouře může způsobit rozsáhlé humanitární krize
22. 1. 2025 – 15:09 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
Slunce poskytuje život, může nám však vzít elektřinu.
Sluneční erupce mohou způsobit rozsáhlé výpadky elektřiny, telekomunikací a dodávek vody a zastavit průmysl, varoval fyzik Kestutis Ikamas z Vilniuské univerzity.
Svět je stále závislejší na technologiích a elektřině. Vědci roky varují, že globální blackout způsobený extrémně silnou sluneční bouří by civilizaci uvrhnul do totálního chaosu. Před něčím takovým varoval i Ikamas.
„Silná geomagnetická bouře by mohla vyřadit z provozu důležité systémy, jako jsou dodávky elektřiny, vody a telekomunikace, což by vedlo k rozsáhlým výpadkům proudu, přerušení komunikace a ochromení logistiky,“ popsal následky odborník v tiskové zprávě zveřejněné na serveru River Reporter.
Většina lidí by podle něj přímo postřehla jen drobné poruchy na osobních zařízení, katastrofální by však byly masivní výpadky infrastruktury. „Rozsáhlá geomagnetická bouře by mohla narušit elektrické sítě na několik měsíců a v postižených regionech by mohla vyvolat humanitární krizi,“ napsal Ikamas.
Za nejvíce ohrožené země označil Spojené státy, Rusko nebo Kanadu, mají totiž největší přenosné sítě. „Jejich elektrické sítě jsou náchylnější ke geomagnetickým poruchám,“ vysvětlil odborník.
Podle odborné asistentky počítačových věd na Kalifornské univerzitě v Irvine Sangeethy Abdu Jyothiové může silná sluneční bouře vyvolat krizi srovnatelnou s koronavirovou pandemií. Pokud by silná geomagnetická bouře poškodila více zesilovačů optického signálu u internetových podmořských kabelů, celé kontinenty by mohly zůstat odříznuté od sítě na dlouhé týdny až měsíce, napsala ve zprávě.
Řešení má možná NASA
O živobytí by ve vteřině přišly miliony lidí. „Ekonomický dopad výpadku internetu na jeden den se odhaduje na více než 7 miliard dolarů. Co když síť zůstane nefunkční několik týdnů nebo dokonce měsíců?“ tázala se v roce 2021 Jyothiová na konferenci o datové komunikaci Sigcomm.
Silné sluneční bouře však nemusí působit škody jen na Zemi, připomíná web Earth. V roce 2022 sežehla jedna taková 40 satelitů společnosti SpaceX. Mohou i narušit výstupy do vesmíru na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), astronauty by totiž mohly ohrozit intenzivní, životu nebezpečné dávky slunečního záření.
Extrémní sluneční bouře jsou vzácné, ale dochází k nim. Ta největší, známá jako Carringtonova událost, způsobila v roce 1859 rozsáhlé problémy telegrafních systémů. Byla natolik silná, že vzplály telegrafní dráty. Můžeme si jen představovat, jaké následky by měla bouře podobných rozměrů dnes.
Slunce se blíží k vrcholu své aktivity, který se opakuje v pravidelném cyklu každých 11 let. To znamená, že je „bouřlivější“ a hrozba erupcí roste.
Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svém webu napsal, že možná našel způsob, jak tyto události předvídat. „Zjistili jsme, že část extrémního ultrafialového světla nad aktivními oblastmi několik hodin před sluneční erupcí nepravidelně bliká,“ popsala možný začátek předpovědí „slunečního počasí“ heliofyzička Emily Masonová.