S bojem proti kyberzločinu pomůže Brno. Otevřeli tam virtuální trenažér

- Technologie autor: pal

Kybernetický polygon za 22 milionů korun dostala brněnská Masarykova univerzita, aby pomohla s výcvikem boje proti kyberzločinu. Nové výcvikové centrum umožní simulovat nezávažnější kybernetické útoky, třeba hackerský útok na jadernou elektrárnu. Kromě studentů ho budou využívat vědci, odborníci ze soukromých firem, ale i specialisté z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Vlády různých zemí světa vynakládají na boj s kyberzločinem miliardy dolarů. Ilustrační snímek

Vlády různých zemí světa vynakládají na boj s kyberzločinem miliardy dolarů. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Nové zařízení je odděleno od běžné internetové sítě Kromě obrany proti hackerským útokům budou totiž vědci vymýšlet také útočné prostředky, které by ve veřejné síti napáchaly velké škody.

Na nezájem o výcvik na brněnském kybernetickém polygonu si univerzita stěžovat rozhodně nemůže. Kromě studentů tam podstoupí školení také odborníci ze soukromého sektoru i z NBÚ. "První velkou zatěžkávací zkouškou z naší strany bude národní cvičení Cyber Czech 2015, které se odehraje v říjnu," řekl Dušan Navrátil ředitel úřadu.

Podobné zařízení už funguje v Norsku, Dánsku a Nizozemí. V Česku se už také připravuje vznik speciální skupiny složené ze zástupců ministerstva obrany, vojenského zpravodajství a NBÚ, která by se měla věnovat problematice kyberútoků. Projekt je ale teprve na začátku. 

Celosvětové škody, které způsobují hackeři, dosahují řádů stovek milionů dolarů. Kyberzločinci se zaměřují především na bankovní databáze, odkud získávají citlivá data klientů. V poslední době jsou také populární útoky na stránky státních úřadů, ale i médií. Častým terčem hackerských útoků jsou i stránky amerického ministerstva zahraničí nebo Bílého domu. 

Tagy: Česko kybernetická válka Masarykova univerzita bezpečnost na internetu kyberzločin

Zdroje: ČTK