Slepí ve vesmíru? NASA odhalila šokující pravdu o zraku astronautů

23. 7. 2025 – 7:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Slepí ve vesmíru? NASA odhalila šokující pravdu o zraku astronautů
Mikrogravitace poškozuje astronautům zrak | zdroj: ChatGPT

Nejde jen o dlouhé mise na Měsíc a Mars. I několikaměsíční pobyt ve vesmíru má negativní dopad na lidský organismus. Experti z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) teď řeší vážný problém: astronauti v kosmu ztrácejí zrak. Dobrá zpráva je, že pracují na potenciálně úspěšném řešení.

Vzhledem k dlouhému času strávenému na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) si odborníci z NASA všimli u astronautů řady očních symptomů, které nově seskupili pod všeobecným názvem Space-Associated Neuro-Ocular Syndrome (SANS).

Tento jev souvisí se změnami pohybu tělních tekutin v mikrogravitaci a představuje velkou výzvu pro mise do hlubokého vesmíru, jako jsou ty na Měsíc a Mars.

Podezřelé symptomy

Astronauti, kteří se vrátili po šesti a více měsících z ISS, zaznamenali nenápadné, avšak znepokojivé změny ohledně zraku. Někteří si všimli zvláštní potřeby vzít si ke čtení silnější brýle, zatímco lékaři a výzkumníci zaznamenali fyziologické změny, jako jsou zploštění oční bulvy nebo změny jejího tvaru.

Zatímco gravitace přitahuje tělní tekutiny směrem dolů k nohám, v mikrogravitaci se mají tendenci spolu s mozkomíšním mokem pohybovat směrem k hlavě. Zvyšuje se tlak v lebce a za očima, což může vést ke strukturálním změnám.

To představuje obrovskou hrozbu pro zrak astronautů zejména v případě dlouhých misí v kosmu, na Měsíci a Marsu.

NASA už testuje řešení

NASA však pracuje na řešení. Astronauti v experimentu nosí těsné pásy kolem stehen, které mají udržovat krev v dolní části těla. Vědci doufají, že se jim podaří zdržet tělní tekutiny dole a zvrátit jejich migraci směrem k hlavě. Nemusí to pomoci jen astronautům, ale i pacientům s určitými zrakovými problémy.

Zdroje:

Nejnovější články