Smrtící virus v Evropě se nepotvrdil. To ale neznamená, že jsme v bezpečí
21. 5. 2025 – 16:37 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Nedávno testy provedené v Berlíně vyvrátily nákazu ebolou u amerického turisty umístěného ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze. Virus však představuje reálné nebezpečí, pokud cestujete do rizikových oblastí.
Američan (44 let) přiletěl z Demokratické republiky Kongo do Prahy, kde u něj vzniklo podezření na ebolu. To měl následně potvrdit pozitivní test.
Muž byl nejprve umístěn „pod přísnou ostrahou“ ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze, načež ho přemístili do jiného zdravotnického zařízení.
Objevily se zprávy o tom, že byl muž stabilizován a je mimo ohrožení života. Výsledky testů z berlínského Institutu Roberta Kocha vyšly pak jako negativní. Nebezpečný virus se tedy do Evropy nedostal.
Opatrnost je důležitá
To však neznamená, že se to stát nemůže. Pozor si musejí dávat hlavně turisté cestující do již zmíněné Demokratické republiky Kongo, ale i Ugandy nebo Guianey, kde v minulosti několikrát propukla epidemie eboly.
Je vhodné si před cestou do rizikových zemí zjistit něco o hrozbách nákazy. Pokud cestujete do oblasti, kde se ebola šíří, poraďte se s cestovní agenturou. Nejlepší je tak učinit alespoň několik týdnů před cestou.
První příznaky eboly se mohou objevit až 21 dní od nákazy. Přicházejí mnohdy náhle a na začátku mohou připomínat chřipku.
Příznaky eboly:
- Vysoká teplota
- Bolest hlavy
- Extrémní únava
- Průjem
- Bolesti břicha
- Kožní vyrážky
- Zežloutnutí kůže a očí
- Krev ve stolici
- Modřiny na těle
- Krvácení z uší, nosu nebo úst
Ebola se přenáší kontaktem s infikovanými tělními tekutinami.