Solar Impulse 2 se vydal na šestidenní cestu z Číny na Havaj

- Technologie autor: pal

Solar Impulse 2, letoun na solární pohon, v neděli vyrazil na nejdelší část svého letu kolem světa. Cesta z Nankingu, ležícího na jihovýchodě Číny, na Havajské ostrovy bude trvat asi šest dní. 

Solar Impulse 2 odlétá z Číny na Havaj

Solar Impulse 2 odlétá z Číny na Havaj,zdroj: Profimedia.cz

"Bude to let mého života," napsal na Twitteru krátce před odletem pilot André Borschberg, který je spolu s dalším Švýcarem Bertrandem Piccardem autorem projektu solárního stroje a zároveň se s ním střídá v pilotování jednotlivých etap.

Let z Nankingu na Havaj, který má trvat asi 130 hodin, lze sledovat v reálném čase na internetu. V případě vážné poruchy, znemožňující další let, by Švýcar měl vyskočit z letounu padákem do oceánu, nejspíše stovky kilometrů daleko od veškeré pomoci.

Borschberg přiznal, že je pro něj tato sedmá etapa velkou neznámou. "Nejsem si jist, jak se bude SI2 chovat během tolika dní a nocí," napsal. Podle dříve zveřejněných plánů švýcarská dvojice počítala s tím, že solární stroj poletí pět dní a nocí v kuse, nyní Borschberg mluví o šesti dnech.

Dvaašedesátiletý pilot by s letounem měl překonat vzdálenost 8500 kilometrů. Kromě letadla bude prý dosud nezažitou zatěžkávací zkouškou také pro něho samotného. "Bude to pro mě objevování toho, jak se cítím a jak jsem se schopen udržovat během těch pěti či šesti dnů ve vzduchu," řekl pilot.

Cesta kolem světa začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35.000 kilometrů.

Tagy: Čína zahraničí cesta kolem světa Solar Impulse Havaj

Zdroje: ČTK