Špatná zpráva! Lidé po infarktu nebo mrtvici měli ucpané tepny mikroplasty
28. 4. 2025 – 16:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Drobné plastové úlomky vědci objevili všude, kam se podívali, včetně celého lidského těla. Mikroplasty a drobnější nanoplasty pijeme, jíme a vdechujeme. Protékají naším krevním řečištěm a hromadí se prakticky ve všech orgánech. Nová studie potvrdila nejhorší obavy: souvisí se srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí.
Vedoucí studie Dr. Ross Clark z University of New Mexico to vysvětlil tak, že jeho tým identifikoval mikroplasty a nanoplasty i v normálních, zdravých tepnách. „Ale množství, které jsme našli u těch nemocných, je opravdu odlišné,“ vysvětlil.
Jeho tým při měření plastových úlomků v krčních tepnách zdravých i nemocných osob identifikoval překvapivě velké koncentrace v těch ucpaných tukovým tlakem. Tohle ucpání může blokovat průtok krve a způsobit infarkt, mrtvici či slepotu.
Výsledky se lišily i mezi lidmi bez symptomů a se symptomy. Ti s ucpanými tepnami, kteří ještě neměli fyzické příznaky, měli 16krát vyšší koncentraci plastových úlomků v tomto tukovém plaku. U lidí, kteří prodělali mozkovou mrtvici, malou mozkovou příhodu nebo ztratili zrak, bylo v plaku 51procentkrát více plastových úlomků.
Je to vodítko
„Wow, to opravdu není dobré,“ okomentovala výsledky Jeime Ross, neurovědkyně z University of Rhode Island, která se na studii nepodílela, ale studovala dopad a koncentrace mikroplastů u myší. Tak vysoké hodnoty označila za „šokující“.
Jak přesně plasty v tepnách působí na naše zdraví, je stále záhadou. Vědci si však všimli, že buňky v tukovém plaku s vyšší koncentrací mikroplastů vykazovaly odlišnou genovou aktivitu než buňky v plaku s nízkými koncentracemi.
V tepnách s vysokým obsahem plastů navíc jedna skupina imunitních buněk vypnula gen spojený s vypínáním zánětů. Clarkův tým našel genetické rozdíly ve skupině kmenových buněk, o nichž se předpokládá, že pomáhají předcházet infarktu a mrtvici redukci zánětlivosti a stabilizací plaku.
„Je možné, že mikroplasty nějak mění genovou expresi?“ položil řečnickou otázku Clark. Odpovědět mohou další výzkumy. „Alespoň už máme nápovědu, kde hledat,“ uzavřel výzkum, který ještě nevyšel v žádném odborném časopisu. Recenzním řízením podle výzkumníka projde do konce letošního roku.