Spermie vystavené mikrogravitaci se chovají jako opilé
13. 12. 2024 – 15:27 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
Vědci identifikovali další problém k řešení při snaze kolonizovat vesmír.
Vesmír vytváří obrovský tlak na lidský organismus. Pokud však bude chtít lidstvo kolonizovat Měsíc, Mars a jednou třeba i vzdálenější světy, bude se muset v tomto prostředí nepřátelském k životu naučit život dávat. Reprodukce v kosmu je obrovskou výzvou. Ženy budou riskovat u porodu více než na Zemi a mužské spermie se budou podle nové studie zveřejněné v časopisu Acta Astronautica chovat zmateně.
Aby se narodil první opravdový mimozemšťan, musí vědci vyřešit, jak vůbec učinit porod ve vesmíru bezpečný pro matku i dítě. Problém představuje už absence zemské gravitace. Žena nebude moci rodit obvyklým způsobem, což lékaře přiměje k císařskému řezu. Ještě větší překážkou je ale řídnutí kostí. Dítě může novopečené vesmírné matce způsobit při průchodu pánví závažná poranění.
Spermie přežijí, ale...
Španělští vědci z Universitat Politècnica de Catalunya a Hospital Universitari Dexeus navíc podle serveru ScienceAlert při výzkumu 15 vzorků spermií vystavených mikrogravitaci zjistili, že se u nich snižuje motilita a vitalita. Spermie tedy ve vesmíru přežijí, budou se ale pohybovat k vajíčku pomaleji, zmateněji a budou méně kvalitní. Šance na oplodnění budou ve vesmíru nižší než na Zemi.
Přestože je výzkum reprodukce v kosmu v plenkách, vyvolává důležité otázky ohledně plození dětí ve vesmíru nejen konvenčním způsobem, ale také s pomocí technik asistované reprodukce, jako je oplodnění in vitro (IVF) – techniky, jež by mohla být důležitá, pokud bychom postavili na Měsíci a Marsu základny.
Proč má mikrogravitace takový vliv na spermie? Na tuto otázku musí vědci najít odpověď. Spekulují však, že může při vystavení mikrogravitaci dojít k určitému posunu v chemických procesech potřebných k udržení zdraví spermií.
„Je zapotřebí více studií, než bude možné zvážit techniky asistované reprodukce pro rozmnožování ve vesmíru,“ napsali odborníci. Asistovaná reprodukce bude v kosmu důležitá, pohlavní styk tam totiž sice životu nebezpečný není, jeho vykonávání je nicméně komplikovanější než na Zemi.
První vesmírné děti
Otázkou zůstává i zdraví dětí. Řídnutí kostí by u nich mohlo způsobit deformaci kostry, odlišné proudění krve by vedlo k bledosti a úbytek svalové hmoty ke slabosti. Proudění krve by oslabilo i funkčnost jejich mozku. Nulová gravitace by kromě toho ovlivnila tekutinu uvnitř jejich vnitřního ucha, což by vedlo k problémům s pohybem, rovnováhou i orientací.
Aby toho nebylo málo, kosmické záření by poškodilo dětem DNA. Trpěly by vážnými zdravotními problémy a nemocemi a měly oslabenou imunitu.
V současnosti je nemožné, aby se ve vesmíru narodilo zdravé dítě. I kdyby přežilo, trpělo by závratěmi, deformacemi a psychickými problémy. Ve vesmíru se ještě nikdy žádné dítě nenarodilo a nikdy tam neletěla těhotná žena. Podle vědců je to příliš nebezpečné.