Štěstí, nebo naděje? Vědci identifikovali nejdůležitější emoci pro naše životy
3. 7. 2025 – 17:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:
Nová studie expertů z katedry psychologických věd americké University of Missouri identifikovala nejdůležitější emoci pro smysl života. Není to štěstí ani vděčnost, ale...
Tým odborníků analyzoval šest studií s více než 2 300 účastníky z různých prostředí. A analyzoval řadu emocí, jako je pobavení, spokojenost, vzrušení nebo štěstí. Pouze naděje konzistentně predikovala silnější pocit smysluplnosti. Jinými slovy, uchovávání pocitu naděje je klíčem k nalezení a zachování smyslu života.
„Náš výzkum posouvá pohled na naději z pouhého kognitivního procesu souvisejícího s dosažením cílů na její rozpoznání jako životně důležitého emocionálního zážitku, který obohacuje smysl života,“ řekla jedna z autorek práce Megan Edwardsová.
„Prožívání života jako smysluplného je klíčové téměř pro každou dobrou věc, kterou si člověk v životě dokáže představit,“ doplnila její kolegyně Laura Kingová.
Jak si budovat naději každý den?
- Věnujte pozornost pozitivním okamžikům a važte si jich
- Chopte se každé příležitosti i v chaotických chvílích
- Oceňujte růst a potenciál u sebe i ostatních
- Zapojte se do pečovatelských aktivit
- Uvědomte si, že nic netrvá věčně. Naděje začíná vírou v lepší zítřky
Kingová dodala, že jejich studie popisuje plný dopad naděje na naše životy jen povrchně. Přesto chce s kolegyní pokračovat. Vědkyně se plánují zaměřit na sílu naděje v naprosto zoufalých situacích.