Stres může urychlovat šíření rakoviny, zjistili američtí vědci
27. 2. 2024 – 18:45 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:
Chronický stres lze popsat jako přípravu tkání na rakovinu.
Nikdo v dnešní uspěchané době s extrémními nároky na jednotlivce a informačním chaosem nežije bez stresu. Stres je sice přirozený, dlouhodobě však zvyšuje rizika srdečních chorob, mrtvice a podle nové studie pomáhá šířit rakovinu.
Chronický stres vzniká dlouhodobým působením stresorů. V našem těle je pak zvýšené množství stresových hormonů, které snižují obranyschopnost organismu. Ten se následně stává náchylným k nejrůznějším nemocem.
V případě dlouhodobého přehlížení tohoto problému se mohou objevit chronické choroby a přetrvávající fyzické a psychické obtíže. Příčin chronického stresu je mnoho – od pracovní zátěže, nedostatku spánku po manželskou nevěru a špatné mezilidské vztahy.
Stres často spojujeme s rakovinou. Vědci nemají o možných souvislostech dostatek důkazů, avšak víme, že stres souvisí se zvýšenou konzumací tabáku a alkoholu, což zvyšuje rizika vzniku rakoviny. Stres ale může rakovině přímo pomáhat v šíření.
Američtí vědci vyvolali u myší rakovinu v prsní tkání, kterou později přesunuli do plic, aby napodobili metastázování. Polovinu z hlodavců pak tým dlouhodobě vystavil intenzivnímu stresu a sledoval, jak se nemoc chová.
Podle výsledků publikovaných v časopise Cancer Cell umožňují při dlouhodobém působení stresu imunitní buňky těm rakovinným metastázovat. Škodlivé buňky se pak šíří do dalších částí těla a rakovina postupuje.
Když obrana pomáhá nepříteli
Rakovina se šířila u hlodavců pod stresem o dost rychleji. Stresové hormony totiž ovlivnily první linii obrany proti infekcím složenou z imunitních buněk zvaných neutrofily, které tvoří pavučiny zvané neutrofilní extracelulární pasti (NET).
Neutrofily uvolňují tyto síťky během zánětlivých reakcí a jako pavouci do nich chytají bakterie. V těchto strukturách vzniklých u myší s rakovinou pod stresem se však usadily rakovinné buňky, které v nich snáze metastázovaly.
Odborníci se rozhodli svá zjištění podpořit experimentem. Myším odstranili buď imunitní buňky nebo pavučinové struktury – v obou případech se ukázalo, že stres přestal šíření rakovinných buněk zrychlovat.
Jedná se o důkaz, že neutrofily a jejich NET pod stresem usnadňují vznik rakoviny a pomáhají šířit metastázy. Zjištění je to důležité hlavně pro fázi léčby, během níž by měli zůstat pacienti v klidu a příliš se nestresovat, aby se jejich stav rychleji nezhoršoval.
„Stres je něco, čemu se u pacientů s rakovinou vyhneme jen stěží. Když vám někdo sdělí diagnózu, nemůžete přestat myslet na nemoc, pojištění nebo rodinu,“ cituje list The Jerusalem Post spoluautorku studie Xue-Yan Heovou.
„Jeto téměř jako příprava vaší tkáně na rakovinu,“ popsal působení chronického stresu na organismus profesorka Mikala Egebladová z Cold Spring Harbor Laboratory. Vědci ale uvedli, že budou zapotřebí další studie na myších a později i lidech. Procesy související se stresem u hlodavců mohou být v porovnání s těmi lidskými odlišné.