Studie popsala nečekané účinky cestování vesmírem na zdraví střev
20. 11. 2024 – 16:41 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
Vědci pro astronauty vymýšlejí personalizované diety.
Vědci usilovně studují dopad vesmírného prostředí na lidský organismus. Pokud totiž chce lidstvo kolonizovat Měsíc a Mars, musí se nejprve zajistit bezpečnost astronautů. Nová studie teď popsala účinky vesmírných letů na zdraví střev.
Rozsáhlá studie zveřejněná v časopisu Biofilms and Microbiomes je výsledkem společného úsilí irské University College Dublin, kanadské McGill University, amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a dalších mezinárodních partnerů.
Cílem práce bylo popsat dopady vesmírných letů na střevní mikrobiom. Vědci použili špičkové genetické technologie k analýze změn ve střevech a játrech u myší na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), které sledovali po dobu tří měsíců.
Odhalili změny u konkrétních bakterií a s tím související změny v expresi hostitelského genu související s imunitní a metabolickou dysfunkcí běžně pozorovanou ve vesmíru. Studie nabízí nový pohled na to, jak takové změny mohou ovlivnit fyziologii astronautů.
Vesmírná dieta
„Vesmírné lety značně mění fyziologii astronautů, ale mnoho základních faktorů zůstává záhadou,“ cituje server Earth jednoho z autorů práce, doktora Emmanuela Gonzaleze. „Je jasné, že do vesmíru neposíláme jen lidi a zvířata, ale celé ekosystémy.“
„Jejich pochopení je zásadní pro vyvinutí záruk pro budoucí průzkum vesmíru,“ dodal Gonzalez. Jonathan Galazka z výzkumného střediska NASA Ames Research Center dodal, že takové objevy pomohou navrhnout bezpečné mise na oběžnou dráhu, Měsíc a Mars.
Navíc upozornil na efektivitu kolaborativní povahy tohoto projektu. Právě takový přístup podle něj může urychlit tempo objevů. Studie navíc zdůrazňuje stále významnější roli Irska ve výzkumu mikrobiomů a vesmírné biologie (astrobiologie).
Vzhledem k odhalování složitosti toho, jak vesmírné lety mění lidský organismus, se strava a výživa jeví jako kritické složky pro udržení zdraví astronautů. Vědci se nyní zaměřují na to, jak mohou cílené diety zmírnit škodlivé účinky vesmírného prostředí na zdraví střev.
Nadějné jsou nutriční strategie podporující vyvážený střevní mikrobiom ve vesmíru –začlenění prebiotik, probiotik a specifických složek stravy, o nichž víme, že posilují zdraví střev. Jinými slovy, vědci se snaží pro astronauty vyvinout personalizované výživové plány.