Téměř polovině tropických druhů korálů hrozí vyhynutí, varuje zpráva
15. 11. 2024 – 14:07 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:
Klimatické změny ohrožují podmořskou biodiverzitu.
Téměř polovině všech teplovodních druhů korálů, které tvoří korálové útesy, hrozí vyhynutí, uvádí aktualizovaná zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (UICN), která byla představena i na klimatickém summitu COP29 v Baku.
Ohroženo je až 892 druhů korálů žijících v teplých a mělkých vodách tropických moří, odkazuje na zprávu server francouzské rozhlasové stanice RFI. Může za to oteplování oceánů v důsledku klimatických změn způsobených člověkem.
Vysoké teploty v oceánech a mořích způsobují blednutí korálů. Pokud je tento jev vážný a trvá dlouho, mohou uhynout. Rostoucí teploty podnítily hromadné bělení korálových útesů po celém světě, včetně Velkého bariérového útesu v Austrálii.
Korálové útesy jsou zásadní pro podvodní ekosystémy. Útočiště v nich nachází obrovské množství druhů živočichů, včetně ryb, chobotnic, krevet, mořských ježků, želv a dalších. Zánik korálových útesů se rovná zániku mořské biodiverzity.
„Zdravé ekosystémy, jako jsou korálové útesy, jsou důležité,“ okomentovala zprávu na konferenci COP29 v Ázerbájdžánu šéfka UICN Grethel Aguilarová. „Lidem přinášejí potravu, zpevňují pobřeží tím, že zabraňují erozi, a ukládají škodlivé látky typu uhlík.“
COP29 se moc nepovedl
Aktualizovaná zpráva představuje zhoršení od roku 2008, kdy hrozilo vyhynutí třetině druhů korálů. UICN také vyhodnocuje rizika hrozící korálům žijícím v chladnějších vodách. Jelikož se vyskytují ve větších hloubkách, jejich výzkum je obtížnější.
„Změna klimatu zůstává pro útesové korály největší hrozbou a současně ničí ekosystémy, na kterých jsme závislí,“ upozornila Aguilarová. Jako další hrozby pro koráli a korálové útesy zmínila znečišťování, nemoci a neudržitelný rybolov.
Summit COP29 provází značná kontroverze. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev na sebe strhl pozornost obhajováním fosilních paliv, které označil za „dar od boha“, a kritikou „dvojího metru“ západních zemí, které z Ázerbájdžánu dovážejí fosilní paliva.
Klimatičtí aktivisté a organizace hostitelskou zemi kritizují za plánované investice do těžby fosilních paliv a uzavírání nových smluv během trvání rozhovorů. Těch se neúčastní ani vysocí političtí představitelé největších znečišťovatelů.
Svět se navíc nedokáže dohodnout na výši a zdrojích financování rozvojových států nejvíce zasažených klimatickými změnami. Obavy vzbuzuje přítomnost Donalda Trumpa, popírače klimatických změn, v Bílém domě, která degraduje přítomnost americké delegace na summitu.