Vědci konečně vyřešili záhadu tajemných skvrn na hladině Baltského moře
30. 5. 2025 – 15:00 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:
Vědci konečně vysvětlili původ záhadných skvrn viditelných na satelitních snímcích Evropské kosmické agentury (ESA) v Baltském moři. Nejsou to mořské řasy ani znečištění. Vysvětlení je mnohem podivnější a může znamenat pozitivní přínos pro klima.
Podivné skvrny na mořské hladině poblíž Gdaňského zálivu u pobřeží severního Polska mátly vědce od roku 2018.
Ukázalo se, že je způsobuje pyl borovice lesní (Pinus sylvestris). Ten se podle vědců z USA a Polska mezi 10. květnem a 16. červnem může šířit po celém Baltském moři – nejen podél břehů.
Tým k tomu došel analýzou satelitních snímků z let 2000 až 2021 a identifikoval 14 let, během nichž bylo na mořské hladině viditelné velké množství pylových zrn.
Pomoc moři z pevniny
„Tento objev připisujeme multispektrálním pozorováním a relativně jedinečným tvarům a odrazivosti pylových zrn borovice,“ vysvětlili odborníci.
Potvrdili to laboratorními experimenty, v nichž porovnali spektrální odrazivost a jedinečné tvary pilových zrn. Díky těmto specifickým vlastnostem je odlišili od jiných částic, které se typicky objevují na satelitních snímcích (mořské řasy, sinice).
Zrnka podle vědců obsahují velké množství uhlíku a mohou hrát důležitou roli v jeho absorbování a ukládání na mořském dně.