Život ve skutečnosti vůbec nemusel vzniknout na Zemi

4. 2. 2025 – 18:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Život ve skutečnosti vůbec nemusel vzniknout na Zemi
Mladá Země před zhruba 3,5 miliardami let - v době, kdy se na ní začal objevovat život. | zdroj: Profimedia

Základní stavební kameny života byly rozneseny po celé Sluneční soustavě. 

Prvními analýzami vzorků z planetky Bennu došli experti podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) k překvapivému zjištění. Obsahuje důležité stavební kameny života na Zemi, napsal s odkazem na závěry nové studie server CNN. Zvyšuje se tak pravděpodobnost vzniku života i na jiných planetách nebo měsících.

Vyslání sondy OSIRIS-REx k blízkozemnímu asteroidu, odebrání vzorků prachu a sutin z jeho povrchu a návrat na Zemi – šlo o jeden z nejodvážnějších a nejambicióznějších podniků NASA. Vyplatil se a nyní nese první vesmírné ovoce.

Družice dorazila k Bennu v roce 2020 a před více než rokem se vrátila domů. Vzorek o 120 gramech si rozebrali vědci po celém světě. První studie publikovaná v časopisu Nature naznačuje, že asteroidy ve skutečnosti nikdy nebyly mrtvými balvany, jak se dosud myslelo. Jsou to něco jako drobky základních stavebních kamenů života rozeseté po celé Sluneční soustavě.

Vědci ve vzorcích z Bennu našli všech pět nukleových bází používaných živými organismy na Zemi k ukládání a přenosu genetických instrukcí ve složitějších molekulách, jako jsou DNA a RNA. Objevili v nich navíc velké množství amoniaku.

To naznačuje, že podmínky nezbytné pro vznik života byly rozšířeny po celé rané Sluneční soustavě. Znamená to, že život na Zemi může být mimozemského původu a vzniknout mohl i na jiných planetách či měsících.

Vzorky z Bennu jsou rovněž bohaté na sůl, která vznikla odpařováním jezírek na jeho povrchu před miliardami let. Vědci sice nenašli ve vzorcích žádné známky života, jezírka však mohla podporovat složitější chemické reakce.

Vesmírná roznáška 

„Asteroidy představují časovou schránku historie naší domovské planety a vzorky z Bennu jsou klíčové pro naše pochopení toho, jaké ingredience existovaly v naší Sluneční soustavě předtím, než vznikl na Zemi život,“ napsala v tiskové zprávě Nicky Foxová z NASA.

„Objev pomáhá osvětlit, že asteroidy v rané sluneční soustavě a další planetární stavební kameny nebyly jen kusy kamenů a ledu, ale aktivní 'živé' objekty,“ sdělil planetární vědec Yasuhito Sekine z Earth-Life Science Institute v Tokiu.

„Stopy, které hledáme, jsou velmi nepatrné a velmi snadno se zničí nebo pozmění vystavením zemskému prostředí. To je důvod, proč by některé z těchto nových objevů nebyly možné bez mise, která přivezla zpět vzorky vzácného materiálu z Bennu,“ vysvětlil astrobiolog z NASA Daniel Glavin.

„Přítomnost solanek spolu s jednoduchými organickými látkami mohla nastartovat proces výroby mnohem komplikovanějších a zajímavějších organických látek, jako jsou nukleové báze,“ popsala Sara Russellová, mineraložka z londýnského Přírodovědného muzea.

Tato nejnovější studie podle televize BBC nahrává rostoucím důkazům, že asteroidy přinesly na naši ranou planetu vodu a organický materiál. „Raná sluneční soustava byla opravdu turbulentní a kolem létaly miliony asteroidů jako Bennu,“ vysvětlil Dr. Ashley King, odborník z Přírodovědného muzea.

Meteority bombardovaly mladou Zemi a nasévaly ji přísadami, které daly vzniknout oceánům a životu, představil si výzkumník. Země však není jedinou planetou, na níž dopadaly planetky jako Bennu. „Země je jedinečná v tom, že je to jediné místo ve vesmíru, kde jsme dosud zaznamenali život. Víme však, že asteroidy doručovaly tyto životadárné přísady do celé Sluneční soustavy,“ uzavřel King.

Zdroje:

Nejnovější články