Amerika zřejmě zhloupne, hrozí jí odliv mozků do Evropy

2. 4. 2025 – 15:30 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Amerika zřejmě zhloupne, hrozí jí odliv mozků do Evropy
USA čelí hrozbě exodu vědců | zdroj: Unsplash

Většina dotázaných zkušených i mladých vědců zvažuje opuštění Spojených států. Důvodem je nejistota způsobená politikou prezidenta Donalda Trumpa. Často jde o odborníky z nejvýznamnějších univerzit a agentur. Americký výzkum tak čelí vyhlídce na velký a bolestivý odliv mozků, kterým nabízí pomocnou ruku evropské univerzity.

Amerika ztrácí konkurenceschopnost na poli vědy a výzkumu. Podle průzkumu časopisu Nature, který se dotazoval více než tisícovky vědců, zvažuje 75 procent z nich opuštění Spojených států kvůli masivnímu propouštění federálních zaměstnanců ve firmách a agenturách a omezení financování univerzit a různých výzkumných programů.

Trumpovo „ministerstvo pro vládní efektivitu“ (DOGE) pod vedením miliardáře Elona Muska (Tesla, SpaceX, Neuralink a další) provedlo tyto silně kontroverzní škrty ve snaze „zeštíhlit“ federální společnosti a instituce a zredukovat hospodářské výdaje. Masivní propouštění se dotklo třeba i Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo Národního institutu pro standardy a technologie (NIST).

Trump už ale nebude muset vědce vyhazovat. Jak upozornil server Gizmodo, řada z nich půjde hledat zelenější pastviny jinam, třeba do Evropy, kde už jim udělaly nabídku některé evropské univerzity.

Americká věda v krizi

Odchod z USA přitom nezvažují jen zkušení vědci, ale i mladí, tedy budoucnost amerického výzkumu. Celkem 548 z 690 (79 procent) postgraduálních výzkumných pracovníků uvedlo, že zvažuje odchod ze země. V případě postdoktorandů je to 255 z 340 (75 procent).

Na otázku, kde by chtěli tito vědci působit, nejčastěji odpovídali v Kanadě a Evropě – nejvíce tedy zmiňovali současné protivníky USA v obchodní válce. Mnoho vědců pak tvrdilo, že nechtějí svou zemi opustit, ale přemýšlejí o výzkumu v zahraničí.

Trump žene Ameriku do vážné krize. Hrozí, že evropské univerzity přetáhnou opravdové kapacity. Odchod totiž zvažují experti ze Stanfordu, Yale, Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nebo National Institutes of Health (NIH).

Trumpova administrativa zrušila financování mezinárodních vědeckých i humanitárních programů. Tam patřil třeba i boj proti HIV v chudých zemích.

Zdroje:

Nejnovější články