Astronautům při dlouhých misích na Mars mohou projít léky, varuje studie
29. 7. 2024 – 15:53 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
Sníží se tak jejich účinnost.
Více než polovina léků skladovaných ve vesmíru během dlouhých letů může být prošlá ještě před návratem astronautů na Zemi. Tyto přípravky pak budou méně účinné, zjistila studie publikovaná v časopisu Microgravity.
Když se astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zraní nebo onemocní, užívají léky skladované na palubě. Jejich zásoby jsou pravidelně doplňovány, přičemž situaci usnadňuje komunikace se Zemí v reálném čase, vysvětluje web Futurity.
Horší to však budou mít posádky během dlouhých vesmírných letů, například na Mars. Tam žádné zásobování nebude možné a léky jednoduše překročí datum použitelnosti, což může podle odborníků na různých úrovních snížit jejich účinnost.
„Neznamená to nutně, že léky nebudou fungovat,“ vysvětlil Daniel Buckland, odborný asistent urgentní medicíny na lékařské fakultě Dukeovy univerzity. Vesmírné agentury zkrátka budou muset počítat s jejich nižší účinností.
Je otázkou, jak moc pak bude ve vesmíru jejich účinnost klesat. Drsné kosmické prostředí (radiace a další vlivy) totiž může jejich účinnost snižovat samo o sobě. Stabilita léků ve vesmíru v porovnání se Zemí je prozatím velkou neznámou.
Možná řešení
Buckland a druhý autor studie Thomas E. Diaz z The Johns Hopkins Hospital se podívali na seznam léků užívaných na ISS a předpokládali, že víceméně stejné přípravky by použil americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) při misi na Mars.
Pomocí mezinárodní databáze o expiraci léků zjistili, že 54 z 91 přípravků mělo trvanlivost 36 měsíců nebo méně. Podle nejoptimističtějšího scénáře by 60 procent z nich překročilo datum použitelnosti před ukončením mise na Mars.
Nejhorší scénář počítá až s 98 procenty. Studie přitom nezahrnovala zrychlenou degradaci ve vesmíru. Její autoři tvrdí, že tento neduh by mohly kompenzovat větší zásoby léků na palubě během dlouhých vesmírných letů.
„Ti, kdo jsou zodpovědní za zdraví posádek během vesmírných letů, budou muset najít způsoby, jak prodloužit expiraci léků pro dokončení tříleté mise na Mars, vybrat léky s delší dobou použitelnosti nebo přijmout zvýšené riziko prošlých léků,“ uvedl Diaz.
Výzkum současně poukazuje na to, že budou zapotřebí další výzkumy skutečné trvanlivosti léků ve vesmírném prostředí, kde budou astronauti čelit hrozbám souvisejícím s kosmickým zářením, mikrogravitací a radiací.