Černá díra se pozvracela přímo před zraky astronomů
2. 7. 2025 – 14:30 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
Supermasivní černá díra PG1211+143 nacházející se v centru Seyfertovy galaxie si ukousla příliš velké sousto. Po spořádání velkého množství hmoty došlo v její bezprostřední blízkosti k ohromujícímu výtrysku materiálu.
PG1211+143 váží asi 146 milionů Sluncí a od nás je vzdálena přibližně 1,2 miliardy světelných let. Astronomové pozorovali černou díru po dobu pěti dní pomocí rentgenové observatoři ESA XMM-Newton.
Všimli si přitom něčeho vzácného. Nenasytná černá díra k sobě do akrečního disku přitáhla hmotu o váze zhruba deseti Zemí. O několik dní později zaznamenali vědci ve stejné oblasti obrovský výtrysk materiálu, který dosahoval asi 27 procent rychlosti světla.
I černé díry se mohou pozvracet
Vlivem extrémní gravitace došlo podle odborníků k zahřátí materiálu na několik milion stupňů a uvolněná energie ho „vystřelila“ směrem od černé díry. Jinými slovy, supermasivní černá díra se pozvracela přímo před zraky astronomů.
U aktivních galaktických jader k tomu sice dochází normálně, ale o poznání nižší rychlostí (asi jedna desetina rychlosti světla).
Podle astronomů mohla černá díra připravit galaxii o vznik nových hvězd kvůli ohřevu plynu a prachu a vytlačení tohoto materiálu.