Chobotnice využívají při lovu ryby. Ty neposlušné trestají svými chapadly
30. 9. 2024 – 14:45 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:
Vědci zaznamenali „podmořskou šikanu“.
Chobotnice na mořském dně při vyhledávání potravy využívají služeb skupinek ryb, přičemž na neposlušné jedince používají chapadla jako biče. Nová studie podle webu Phys ukazuje, že jsou to ještě složitější tvorové, než jsme si mysleli.
Zvířata stejného druhu často spolupracují na dosažení nějakého cíle. Platí to také o druzích odlišných, leč je to mnohem vzácnější. Třeba vztah člověk a psa. Lidé se svými chlupatými společníky vždy spolupracovali při lovu nebo pasení ovcí.
To jsou suchozemští savci, ale co podvodní druhy? Loví spolu například kanici a murény. Obvykle je iniciativní kanice. Ta vyhledá úkryt murény a rychlým potřásáním hlavy signalizuje, že chce společně lovit. Podobně vypadá i společný lov.
Kanic dává muréně signály potřásáním hlavou nad místem, kde se ukryla nějaká ryba a muréna na signály reaguje. Kanic s murénou mohou podle vědců společně ulovit až pětkrát více ryb, které se kvůli spolupráci těchto dvou druhů nemají kam skrýt.
Od roku 2018 a 2019 pozorovali vědci zvláštní chování chobotnic v Rudém moři. Hlavonožci prohledávali dno se skupinou ryb a některé z nich občas šlehli chapadlem. Vypadalo to, že využívali služby ryb při vyhledávání potravy.
Výhra pro obě strany
Vědci analyzovali více než sto hodin záznamů chování chobotnic a došli k jasnému závěru. Chobotnice na mořském dně skutečně spolupracují při hledání potravy s rybami, přičemž neposlušné jedince ze skupiny „šikanují“ chapadly.
Tým badatelů vedl portugalský výzkumník Eduard Sampai, který poskytl redakci CNN video tohoto legračního chování. Skupinka ryb na něm navádí „mozek operace“ k potravě, když se kanic červenopruhý oddělí od skupiny a dostane ránu.
Ryba se hned vrátí do „lovecké smečky“ a hon na kořist pokračoval. Podobných případů vědci zaznamenali více. Hlavonožci využívají služeb hlavně právě kanic červenopruhých nebo různých parmic (tedy dravější ryby).
Vědci ve studii publikované v časopisu Nature Ecology & Evolution napsali, že dochází k případům, kdy se chobotnici nelíbí, že ryba zaútočí dříve, protože je zvyklá si trpělivě na kořist počkat. Rybu pak ztrestá úderem chapadla, protože narušila koordinaci.
Sampai navíc upozornil na změnu barvení chobotnic na černobílé těsně před výchovným „záhlavcem“. „Možná je to jejich způsob, jak dát varovné znamení, že je ta ryba už štve,“ vysvětlil vedoucí studie.
Stejně jako u kaniců a murén je lov chobotnic v koordinaci obvykle se skupinami dvou až deseti ryb prospěšný pro obě strany. Dokážou tak prozkoumat větší plochu a najít více potravy, než kdyby lovil každý druh sám.