Čingischán středověké říční civilizace nezlomil, rozvrátila je změna klimatu
5. 1. 2021 – 19:56 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:
![Čingischán středověké říční civilizace nezlomil, rozvrátila je změna klimatu](https://im.tiscali.cz/nedd/2021/01/06/1251510-profimedia-0147910788-16-9-base_16x9.jpg.1152?1609902476.0)
Čingischán byl obávaný dobyvatel. Nový výzkum ale ukázal, že ještě horším nepřítelem středověkých říčních civilizací bylo sucho.
Před osmi staletími hostila oblast Aralského moře vyspělé civilizace, které si stavěly sídla u řek. Tyto středoasijské kultury na území současného Kazachstánu a Kyrgyzstánu vzkvétaly až do dvanáctého století. Ve třináctém století však začaly upadat a ve století čtrnáctém zanikly.
Historici dlouho zastávali názor, že jejich pád způsobila invaze Mongolů pod vedením legendárního Čingischána.
Studie expertů z univerzity v anglickém městě Lincolnu, publikovaná v odborném časopise PNAS, však naznačuje, že osudná byla tamním civilizacím změna klimatu, úbytek srážek, sucho a nedostatek vody na zavlažování polí. Právě to je přimělo opustit oblast.
Ruiny středověkého města Otrat v dnešním Kazachstánu.
| zdroj:
Dmitry Chulov
Středoasijští zemědělci používali 'závlahu povodní', která spočívala v občasném zaplavení polí stojatou vodou. Při průzkumu archeologických nalezišť v okolí města Otrat a zavlažovacích kanálů, které obyvatelé vybudovali k distribuci povodňové vody, výzkumníci studovali dynamiku tamních řek v minulosti.
Radiometrické datování jim umožnilo popsat změny ve využívání kanálů, které zůstávaly bez vody. Vědci zjistili, že obyvatelé opouštěli oblast s postupující erozí, která se překrývala se suchými obdobími a nízkým průtokem v řekách.
Invaze Mongolů vedených Čingischánem ve třináctém století měla pro tamní obyvatele tragické důsledky. Sama o sobě je však nezlomila. Středoasijské civilizace už před tím, v sedmém a osmém století, ustály arabské nájezdy a brzy se z nich zotavily.
Tehdy však bylo v oblasti vlhko a lidé měli dostatek úrody. V Čingischánově éře však udeřila dlouhotrvajících sucha.
"Náš výzkum potvrdil, že klimatická změna, ne Čingischán, byla rozhodující pro pád zapomenutých říčních civilizací ve Střední Asii," řekl k výsledkům studie profesor Mark Macklin z Lincolnské univerzity.
Před zápisem výsledků výzkumu do učebnic dějepisu budou muset být závěry badatelů ještě ověřeny. Lze ale tušit, že sucho v říční oblasti vskutku hrálo klíčovou roli – vždyť pády civilizací jsou často doprovázeny kombinací přírodních katastrof a válek.
Historici dosud jen těžko odlišovali, co bylo první, a co mělo vážnější důsledky. Čím víc metod ale současná archeologie používá, tím víc se daří objasňovat přelomové chvíle historie.