Cítíte se osaměle? Sociální kontakt může dočasně nahradit hudba

1. 4. 2025 – 16:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Cítíte se osaměle? Sociální kontakt může dočasně nahradit hudba
Hudba je jako sociální lepidlo | zdroj: Pixabay

Hudba má podle dosavadních studií pozitivní účinky na duševní zdraví a zprostředkovává spojení mezi posluchači a interprety na koncertech i mezi jejich návštěvníky. Pomáhá také spojovat posluchače se stejným nebo s podobným vkusem a dávat jim pocit, že někam patří. Platí to také o izolovaném poslechu. Zjistil to nový výzkum, na který upozornil server Futurity. Hudbu označila za nejsilnější „sociální náhražku“.

„Je to skvělý způsob, jak si dát sociální vzpruhu a zvýšit svou pohodu,“ vysvětlila autorka studie Elaine Parvatiová, jež výzkum prováděla při dokončování doktorátu na newyorské University at Buffalo.

Lidé jsou od přírody sociální a mají potřebu někam patřit, což silně motivuje jejich chování. Neschopnost spojit se s podobnými jedinci může způsobovat deprese, úzkosti a postupnou ztrátu sebevědomí.

Nejdůležitější je scházet se s přáteli či rodinou a poznávat nové lidi. Existují ale činnosti, které mohou sociální kontakt ne trvale nahradit, ale dočasně ulevit od vnitřní bolesti z jeho absence. Jde o sociální náhražky zlepšující náladu, když se člověk cítí osaměle nebo sociální izolovaně. A podle dvou experimentů, jejichž výsledky byly zveřejněny v časopisu Original Empirical Investigation, přesně takhle funguje poslech hudby.

Jen ta oblíbená 

Hudba podle Parvatiové pomáhá zprostředkovat napojení mezi fanoušky a umělci, ponořit se do vlastního sociálního světa a zvládat izolaci, pocity osamělosti anebo odmítnutí. „Může nám pomoci cítit se méně osamělí a posílit pocit sounáležitosti,“ uvedla autorka výzkumu s tím, že to funguje spíše u naší oblíbené, nikoli náhodné hudby. „Hudba nám pomáhá cítit se propojenými s umělci, může nás ponořit do svého světa a může nám připomínat ostatní,“ pokračovala ve vysvětlování.

Často si podle ní myslíme, že se nám líbí jen rytmus a melodie. Ve skutečnosti nás ale hudba často pohlcuje právě posilováním pocitu sounáležitosti a naplňováním naší „sociální palivové nádrže“.

Vědkyně k tomuto závěru došla tak, že se s kolegyněmi dotazovala účastníků na jejich sociální náhražky a hudba vyšla jako nejsilnější a nejčastější. Následně nechala účastníky při poslechu hudby hrát virtuální hru házení míčem používanou v psychologii ke sledování dopadů sociálního vyloučení.

Zdroje:
Futurity, Original Empirical Investigation

Nejnovější články