Dermatologové radí, kdy používat opalovací krém, abyste se bránili rakovině

23. 5. 2025 – 9:47 | Člověk | Miroslav Krajča | Diskuze:

Dermatologové radí, kdy používat opalovací krém, abyste se bránili rakovině
opalovani-je-skodlive | zdroj: AI DALL-e

Opalovací krém si většina lidí spojuje s létem, mořem a ostrým sluncem. Jenže vědci a dermatologové upozorňují, že UV záření působí i ve stínu, za oblačnosti a dokonce přes okna. Podle odborníků bychom proto měli chránit pokožku denně, po celý rok – i když trávíme většinu času uvnitř.

Opalovací krém považujeme často za sezónní pomůcku, kterou vytahujeme z poličky jednou za rok při odjezdu na dovolenou. Ale jak vysvětluje Popular Science, UV záření, které způsobuje stárnutí kůže i rakovinu, neodpočívá podle kalendáře. A právě každodenní expozice malým dávkám UV-A a UV-B paprsků může v dlouhodobém horizontu napáchat nejvíc škod.

 UV záření proniká i skrz mraky a okna

Sluneční světlo se skládá z různých druhů ultrafialového záření. UV-B paprsky způsobují spálení, zatímco UV-A proniká hlouběji do kůže a je hlavním viníkem předčasného stárnutí a pigmentových skvrn. Problém je, že UV-A proniká i skrz sklo, takže nás ohrožuje i doma, v kanceláři nebo během jízdy autem.

„Neexistuje bezpečná expozice slunečnímu záření bez rizika poškození DNA kožních buněk,“ říká Dr. Sarah Arron, dermatoložka z University of California v San Francisku.

Podle ní je denní aplikace opalovacího krému nejjednodušší a nejefektivnější forma prevence proti rakovině kůže i známkám stárnutí.

 Kolik a jak často?

Dermatologové doporučují používat širokospektrální opalovací krém s faktorem SPF alespoň 30, a to nejen při přímém pobytu na slunci. Krém by se měl aplikovat ráno, ideálně po mytí obličeje a před nanesením make-upu nebo hydratačního krému. V létě nebo při vyšší expozici slunci je vhodné aplikaci opakovat každé dvě hodiny.

„Lidé často používají příliš málo krému nebo ho zapomínají reaplikovat, což snižuje jeho ochranný účinek až o polovinu,“ upozorňuje Dr. Elizabeth Hale, viceprezidentka nadace Skin Cancer Foundation.

 I krátká expozice může škodit

Není třeba celý den ležet na pláži, aby došlo k poškození pokožky. UVA a UVB paprsky způsobují mikroskopické změny DNA, které se časem kumulují. Tyto změny jsou spojeny nejen se stárnutím, ale i s vývojem bazocelulárního a spinocelulárního karcinomu, dvou nejčastějších typů rakoviny kůže.

Každodenní ochrana před UV zářením proto není kosmetický přepych, ale součást preventivní zdravotní péče, podobně jako čištění zubů nebo správná strava.

 Kdo by měl být obzvlášť opatrný?

Lidé se světlou pokožkou, rodinnou anamnézou rakoviny kůže nebo užívající fotosenzitivní léky jsou vystaveni vyššímu riziku a měli by být v ochraně ještě důslednější. Ale pravidlo „SPF každý den“ se dnes doporučuje všem bez rozdílu věku a typu pleti.

„Ochrana proti slunci je jako bezpečnostní pás v autě. Možná ho nepotřebujete pokaždé, ale když ho nemáte, riskujete,“ říká Hale.

? Shrnutí:

  • UV-A i UV-B záření škodí pokožce i bez přímého slunce

  • Denní aplikace SPF 30+ krému je doporučená i ve stínu nebo v interiéru

  • Ochrana před sluncem snižuje riziko rakoviny kůže i známky stárnutí

  • Správné použití zahrnuje dostatečné množství a pravidelné opakování

Zdroje:
University of California - Berkeley, Popular Science

Nejnovější články