Dinosauři osídlili severní polokouli dříve, než se myslelo

13. 1. 2025 – 13:57 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Dinosauři osídlili severní polokouli dříve, než se myslelo
Dinosauři vysedávali dlouho na vejcích. V nepříznivých dobách tak byli zranitelnější než savci, kteří se mohli skrýt v norách | zdroj: Profimedia

Dokládá to objev malého, ale pro vědu velkého dinosaura. 

Paleontologové z americké University of Wisconsin-Madison popsali podle časopisu Discover Magazine raným sauropodům příbuzného dinosaura datovaného do doby před 230 miliony let, jenž vypadal jako miniaturní kuře s velmi dlouhým ocasem. Dinosauři žili na severní polokouli o miliony let dříve, než se myslelo, vyplývá z nálezu.

Neúplnou kostru nově popsaného dinosaura Ahvaytum bahndooiveche objevili paleontologové ve skutečnosti už v roce 2013. Trvalo dlouhé roky, než se jim podařilo fosilní ostatky identifikovat jako dinosaura a vypočítat jeho stáří.

„Bylo to v podstatě velké kuře, ale s opravdu velmi dlouhým ocasem,“ popsal vyhynulého tvora vedoucí studie David Lovelace.

Šlo o raného příbuzného sauropoda, což byl druh převážně býložravých dinosaurů považovaných za největší suchozemská zvířata vůbec. A. bahndooiveche byl nicméně maličký – dorůstal délky něco přes 30 centimetrů a od hlavy k ocasu měl délku asi metr. „Dinosaury si představujeme jako monstra, ale jejich počátky byly skromné,“ uvedl Lovelace.  

Dávný laurasijský dinosaurus

Sauropody si vybavíme jako vysavače vegetace v korunách stromů s extrémně dlouhými krky. Ranní příbuzní těchto obrovských zvířat však byli všežraví a jedli maso. Vědci neměli k dispozici lebku A. bahndooiveche, ale předpokládají, že nebyl výjimkou.

Důležité je v tomto případě hlavně datování. Vědci se dosud domnívali, že dinosauři se objevili v jižní části superkontinentu Pangea, později zvaného Godwana, před nejméně 233 miliony let, než se rozšířili do severní poloviny zvané Laurasie. A. bahndooiveche popsaný v časopisu Zoological Journal of the Linnean Society však tuto teorii nabourává. 

„Tyto zkameněliny znamenají nejstaršího rovníkového dinosaura na světě a nejstaršího dinosaura Severní Ameriky,“ tvrdí Lovelace.

Další zajímavostí je, že pojmenování A. bahndooiveche vychází z jazyka původních obyvatel Šošonů, kteří žijí mimo jiné i na území, kde vědci fosilie nalezli. Název vybrali členové jednoho z kmenů, jenž pomáhal při vykopávkách. Znamená „dávný dinosaurus“.

Zapojení kmene do vykopávek mělo projevit úctu jeho zemi a získat cenné poznatky a znalosti od jeho starších a nejzkušenějších členů.

Zdroje:

Nejnovější články