Dvanáctiletý chlapec dostal obratel z 3D tiskárny

- Technologie autor: Lukáš Grygar

Tiskárny, ze kterých namísto potištěného papíru dostanete trojrozměrný předmět, připomínají v teorii replikátory ze Star Treku, ale jejich praktický dopad pociťujeme už dnes. Někteří dokonce přímo na vlastní kůži, respektive pod ní.

Umělý obratel byl navržen na míru, kterou obvyklá technologie neumožňuje

Umělý obratel byl navržen na míru, kterou obvyklá technologie neumožňuje,zdroj: Peking University Third Hospital

Mladému pacientovi z nemocnice v Pekingu byl nalezen zhoubný nádor na míše a v rámci zákroku bylo potřeba odebrat i část páteřní kosti. Tu chirurgové nahradili krčním implantátem, umístěným mezi první a třetí obratel a poprvé v historii šlo při tomto konkrétním zákroku o implantát, vyrobený v 3D tiskárně.

Právě trojrozměrný tisk umožnil náhradu z titanového prášku vyrobit zcela na míru: zatímco klasické krční implantáty jsou k páteři šroubovány nebo cementovány, ve vytištěném ponechali lékaři miniaturní díry, kterými proroste původní kost a přijetí celého implantátu tělem je tak výrazně přirozenější.

Umělý obratel

Pokud se implantát skutečně uchytí, bude to další zásadní úspěch pro celé odvětví lékařského 3D tisku. To zažívá v posledních letech velký boom a mezi úspěšné zákroky už se stihla zařadit náhrada čelisti nebo kyčelního kloubu.

Tagy: nador 3D tiskárna chirurgie obratel páteř

Zdroje: Popular Science