Fotka za každou cenu? Turisté v národním parku končili ve vězení kvůli selfie
14. 4. 2025 – 12:03 | Člověk | Miroslav Krajča | Diskuze:

Dva turisté z USA zjistili, že v národních parcích platí pravidla, která se nevyplácí porušovat. Poté, co opustili značenou stezku a přiblížili se k extrémně nebezpečnému horkému prameni v Yellowstonském parku, byli odsouzeni k sedmidennímu trestu odnětí svobody, pokutě a dvouleté podmínce. Jejich případ je dalším varováním před podceňováním přírodních zákonů a bezpečnostních opatření.
Dva turisté – Austin M. C. (25) z Maine a Christian W.(28) z Floridy – se dopustili vážného prohřešku při návštěvě Yellowstonského národního parku. Opustili značenou stezku a vstoupili do chráněné geotermální oblasti u „celestial pool“, jednoho z mnoha termálních pramenů, kterými je park známý. Ačkoliv to mohlo vypadat jako neškodné dobrodružství, důsledky byly velmi reálné – a přísné.
Za tento čin byli oba muži v listopadu u federálního soudu v americkém Wyomingu odsouzeni k sedmi dnům vězení. Kromě toho jim byla udělena pokuta ve výši 540 dolarů, povinnost zaplatit 1000 dolarů do Yellowstone Geological Fund a dvouletá podmínka, během které nesmí vstoupit do žádného národního parku v USA.
Žalobce podotkl, že dvojice vědomě ignorovala informační cedule, které upozorňovaly na zákaz vstupu mimo stezku, a i přesto se přiblížila k termálnímu prameni. To vše kvůli fotografii, kterou zveřejnili na sociálních sítích. Incident byl zaznamenán i svědky, kteří upozornili parkové strážce.
Yellowstone je proslulý svými geotermálními oblastmi – včetně gejzírů, bahenních sopek a termálních jezírek. A právě tato místa jsou nejen unikátní, ale také extrémně nebezpečná. Teploty v pramenech často přesahují 90 °C, některé obsahují kyseliny a další chemikálie. V minulosti došlo ke smrtelným nehodám, kdy návštěvníci po uklouznutí v pramenech utrpěli vážné popáleniny, nebo dokonce zemřeli.
Správa parku proto opakovaně varuje před opuštěním stezek a vstupem do zakázaných oblastí. Všechny trasy v blízkosti těchto přírodních úkazů jsou pečlivě navržené a označené tak, aby minimalizovaly riziko zranění i poškození křehkého ekosystému.
„Pravidla nejsou pro parádu,“ uvedl soudce Michael Shickich, který případ projednával. „Porušování bezpečnostních opatření v národním parku není jen nebezpečné pro jednotlivce, ale i pro přírodu, která je zde chráněná.“
Yellowstone National Park patří k nejnavštěvovanějším přírodním lokalitám v USA a ročně přiláká miliony turistů. Bohužel s rostoucí návštěvností roste i počet incidentů způsobených neukázněným chováním. Správa parku proto apeluje na veřejnost, aby brala pravidla vážně a nevystavovala sebe ani ostatní zbytečnému riziku.
Případ Coxe a Wadea slouží jako jasný precedens: i „nevinné“ opuštění stezky může vést k trestnímu postihu – a pobytu za mřížemi.