Generace Z zdědila nefunkční systém v naprostém chaosu

12. 7. 2025 – 12:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Generace Z zdědila nefunkční systém v naprostém chaosu
Mladí lidé zdědili svět v chaosu | zdroj: Unsplash

Mladí lidé často slýchají urážky od některých příslušníků starších generací. Stávají se terčem nevyžádaných komentářů hlavně proto, že v dnešní době jsou na vzestupu duševní problémy. Příslušníci generace Z přitom zdědili nefunkční systém a očekává se od nich, že ho opraví. Jsou tedy pod neuvěřitelným tlakem. To ale není jediný problém.

Klimatické změny, válka na Ukrajině, válka mezi Izraelem a Hamásem, napětí v Indo-Pacifiku a na Korejském poloostrově, tohle všechno způsobuje ztrátu víry v budoucnost. Generace Z se však potýká i s rostoucí inflací a cenami bydlení i hromadným propouštěním. To u mnoha mladých lidí vytvořilo hluboký pocit nejistoty.

„Mnozí z nás mají pocit, že dědí nefunkční systém, a přesto se od nás očekává, že ho opravíme,“ řekl 25letý vědec Amogh Mehrotra. „Vyrůstáme v prostředí války, která k nám doléhá skrze obrazovky. Před devátou hodinou ranní jsme viděli více dronů, raket a zmrzačených dětí než kterákoli generace před námi.“

Odklad dospělosti

Generace Z je první generací „digitálních domorodců“. Nepřetržitý přístup k informacím vytváří obrovský nátlak na lidskou psychiku.

Každý se s tím vyrovnává jinak – někdo humrem, jiní přizpůsobují svůj život okolnostem, což znamená mimo jiné i to, že odkládají dospělost. Myšlenky na vlastní dům a rodinu se zdají nedosažitelné. A s pomyšlením na budoucnost v plamenech a jaderné zimě leckoho přejde chuť.

Velkou roli v pandemii duševních problémů hraje ekonomická nejistota. Letošní průzkum mezi 23 482 respondenty (generace Z a mileniálové) ve 44 zemích zjistil, že více než 80 procent z nich přičítá své depresivní a úzkostné stavy dlouhodobé finanční nejistotě a každodenním výdajům.

Téměř polovina z dotázaných necítí finanční stabilitu a 52 procent uvedlo, že žije od výplatě k výplatě.

Zdroje:
Deloitte, CNBC

Nejnovější články