Hrozí další pandemie? Experti se vyjádřili k viru, který se šíří v Číně

8. 1. 2025 – 15:40 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Hrozí další pandemie? Experti se vyjádřili k viru, který se šíří v Číně
Kombinace onemocnění a očkování vám může dodat superimunitu proti covidu. | zdroj: Profimedia

Právě zažíváme mediální déjá vu.  

Po čínských sociálních sítích se šíří dramatická videa přeplněných nemocnic a informace o prudkém nárůstu množství lidí nakažených virem zvaným lidský metapneumovirus (HMPV). Bulvární média pět let od pandemie covidu-19 zase píšou o přeplněných krematoriích a hrozbě pandemie. Skutečnost je však trochu jinde.

Nakažených respiračním virem HMPV v Číně dramaticky přibývá. Nemocnice jsou pod náporem a krematoria nestíhají. Rostou obavy z epidemie, napsal 7. ledna list The Independent.

Nemoc se šíří hlavně mezi dětmi v provinciích na severu Číny. Zprávy o viru znepokojivě připomínají situaci před pěti lety, kdy se začal z Wu-chanu šířit koronavirus, jenž způsobil globální pandemii nemoci covid-19.

Podle dostupných informací už byl HMPV zachycen i ve Velké Británii, na Ukrajině a pravděpodobně i v dalších zemích.

Téma virové epidemie je po covidu atraktivní, reálná data však nejsou ani zdaleka tak dramatická. I čínské ministerstvo zdravotnictví šíření viru bagatelizuje. „Respirační infekce mají tendenci vrcholit v zimním období, onemocnění se zdají být méně závažná a šíří se v menším měřítku ve srovnání s předchozím rokem,“ uvedlo v prohlášení.

Podobně se vyjádřil i mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). V poslední době sice došlo v Číně k nárůstu akutních respiračních infekcí, celkový rozsah a intenzita respiračních infekčních onemocnění v zemi jsou ale podle něj letos nižší než v loňském roce.

Co o HMPV víme

HMPV patří do čeledi Pneumoviridae spolu s virem RSV a není tak známý jako jiné viry. Nejde však o novinku. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) byl poprvé objeven v roce 2001 nizozemskými vědci, uvedla televize Fox News. Podle testování vzorků z 50. let minulého století však virus koloval mezi lidmi už tehdy, přičemž může být ještě starší. Experti se domnívají, že HMPV má původ v ptačím viru a na člověka se přenesl přibližně před 200 lety.

Virus je ve skutečnosti rozšířený po celém světě a způsobuje jen mírné respirační příznaky, napsal v článku na webu The Conversation profesor Allen Cheng, odborník na infekční choroby z australské Univerzity Monash.

HMPV se šíří kapénkami – když člověk kašle nebo kýchá. Přenášet se může i kontaktem s infikovanými povrchy, odkud se může doteky dostat do úst, nosu nebo očí. Podobně jako při covidu tedy před virem chrání základní hygienická opatření, jako je mytí rukou, nošení obličejové ochrany a zamezení kontaktu s nemocnými osobami.

Jak píšeme výše, virus má ve většině případech mírný průběh a není nebezpečný. Horší příznaky (hlavně zápal plic) se mohou projevit u seniorů nebo lidí s oslabenou imunitou.

Právě skutečnost, že HMPV je tady s námi už dlouho a žádné pandemie podobné té před pěti lety nezpůsobil, je nepravděpodobné, že se to změní. To potvrdil i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Situace není zdaleka tak dramatická, jako byla na začátku covidu, protože ten virus se tam vyskytuje už delší dobu a v podstatě už několik let se šíří,“ uvedl pro server TN.cz.

CDC šíření viru monitoruje a bude o něm poskytovat pravidelné informace. Ve vývoji je i první vakcína. 

Zdroje:

Nejnovější články