Jak by mohla vypadat světová vlajka? Švédský student přišel s návrhem vlajky pro celou zeměkouli

- Člověk autor: Lukáš Grygar

„Máte vlajku?“, ptá se komik Eddie Izzard v jednom ze svých nejvtipnějších výstupů a paroduje tak britský kolonialismus. Jakkoli se ale staré hranice mezi národy smývají a svět je čím dál propojenější, jedna vlajka navíc by se šikla.

Kdo neskáče není pozemšťan!

Kdo neskáče není pozemšťan!,zdroj: Oskar Pernefeldt

Až přistanou první kosmonauté na Marsu, vztyčí tam s největší pravděpodobností vlajku USA, ale třeba i Evropské unie – pokud by se na projektu podílela také Evropská kosmická agentura. Ale co když ruku k dílu přiloží i Elon Musk a jeho firma SpaceX? Nemluvě o dalších soukromých firmách, které si na kosmický program brousí zuby...

Přibrat s sebou na cestu k rudé planetě pár vlajek navíc jistě nebude problém, ale nebylo by vlastně praktičtější mít jednu univerzální, zastupující celý svět? S tou praktičností si samozřejmě děláme trochu legraci, ale symbolickou hodnotu nelze hypotetické „vlajce Země“ upřít.

Podobně přemýšlel i švédský student designu Oskar Pernefeldt a výsledkem jeho závěrečné práce se stal návrh vlajky, sjednocující lidstvo pod sedm bílých kruhů na modrém poli.

Oskar Pernefeldt

Kruhy představují květinu, podle Pernefeldta znak života na Zemi, jejich vzájemné propojení odkazuje na propojenost pozemských ekosystémů a zasazení do modré symbolizuje planetu uprostřed vesmíru.

Autor vzal v potaz i funkci vlajky, kterou bychom potkávali nejenom na skafandrech kosmonautů. Jaké odstíny zvolit, aby vynikla tam, kde vyniknout má, a zároveň nepůsobila příliš rušivým dojmem?

Oskar Pernefeldt

Svůj tvůrčí proces pak Pernefeldt prostřednictvím vypravěče rozvádí v následujícím videu, které je výmluvné i bez znalosti angličtiny. Postupný vývoj designu nabízí i další zajímavé nápady.

 

Líbí se vám výsledný návrh, nebo byste preferovali jinou variantu? A jste vůbec pro vznik nějaké světové vlajky?

Tagy: vlajka zeme Spojené národy

Zdroje: Oskar Pernefeldt