Jak pavouci poznají, kde se jim vyplatí rozhodit sítě

- Příroda autor: Lukáš Grygar

Uplést kvalitní síť, to chce talent. Zvlášť když jste malinkatý pavouček a v té své pidihlavičce musíte rozmyslet, jestli bude výhodnější nastražit past na hmyzí dobroty spíš v koutě u stropu, nebo třeba na zápraží. Podle čeho se pavouci rozhodují?

Při umisťování pavučin spoléhají pavouci nejenom na svůj instinkt, ale také na proudění vzduchu

Při umisťování pavučin spoléhají pavouci nejenom na svůj instinkt, ale také na proudění vzduchu,zdroj: Herr Olsen

Možná jste to sami zažili: cestou do sklepa nebo klidně jen koupelny utrpíte otravnou čelní srážku s pavučinou, kterou si v daném místě natáhl nějaký neomalený osminohý host. Druhý den pavučinu najdete na podobném místě, ale už třeba o kousek výš. Copak vás ten prevít šmíroval a změřil si, že jste vysocí tolik a tolik a je tedy potřeba posunout „stavbu“ jinam?

Ve skutečnosti mají pavouci velmi jednoduchý a účelný způsob, jak si ověřit, že své úsilí investují na správném místě – respektive na místě, kde jim nebude pravidelně bourána neurvalými obyvateli daného prostoru.

Foto: Melisa TG

Většina pavouků totiž pracuje s jakousi kotevní linkou, od které pak odvíjejí zbytek své sítě. Jde o více vláken, snovaných přes sebe do jednoho silnějšího, napnutého klidně i do několikametrových dálek. Někteří pavouci na Madagaskaru takhle zvládají překonat šířku tamních řek!

A právě kotevní vlákna fungují jako test, jestli má pavučina na daném místě smysl. Dokud vlákno přežívá, pavouk nemá důvod se stěhovat, a to platí i v případech, že je zbytek pavučiny zničen. Pavouk prostě kolem hlavního vlákna uplete novou.

Foto: Kerri Lee Smith

Tak sem tedy ne!

Svou roli hraje samozřejmě i úspěšnost co do chycené potravy – když mouchy a další pochutiny někde neberou, zkouší pavouci nahodit jinde. Klíčovým faktorem je ale nejsilnější vlákno. Tam, kde zůstává neporušeno, pavouk ví, že vybral dobře.

Tagy: pavouci pavučiny zvířecí inteligence

Zdroje: io9