Jaký máte vztah k alkoholu může prozradit délka vašich prstů
11. 12. 2024 – 16:42 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:
Náš vztah k alkoholu se formuje už v děloze
Vaše ruce mohou prozradit něco o vašich návycích. Ne, nejde o to, jak pevně dokážete držet sklenici. Délka vašich prstů může ve skutečnosti prozradit, jak často sáhnete po alkoholu. Nová fascinující studie publikovaná v časopisu American Journal of Human Biology popsala, jak mohou fyziologické rysy odrážet naše chování a návyky.
Studie provedená na 258 univerzitních studentech v Polsku a ve Spojeném království ukázala, že lidé s nižším poměrem prstů 2D:4D konzumují více alkoholu, napsal server StudyFinds. Tento vztah byl výraznější u mužů při měření prstů na pravé ruce. To naznačuje, že pravá strana našeho těla může být citlivější na hormonální vlivy v děloze.
Zmíněný poměr ukazuje poměr délky ukazováčku (2D) k prsteníčku (4D). Vědci zjistili, že lidé s delším prsteníčkem vůči ukazováčku byli před narozením vystaveni vyšším hladinám testosteronu, což může souviset s častější konzumací alkoholu v dospělosti. Naopak vyšší poměr signalizuje větší expozici estrogenu.
Neberme to doslovně
Muži obecně konzumují více alkoholu než ženy, které se rychleji opijí. Za tím stojí enzymy v žaludku, které u mužů redukují absorpci alkoholu až o 30 procent. Ženy jich mají v žaludku méně, a tak se do jejich krevního oběhu dostává více alkoholu. Ženy mají navíc menší výkonnost jater a mají méně vody v těle. Tohle všechno má na rychlost nástupu opilosti vliv.
Výzkum pomáhá vysvětlit genderové rozdíly ve vztahu k alkoholu a naznačuje, proč pijí muži alkoholické nápoje více než ženy. To ovšem neznamená, že každý člověk s nižším poměrem délky ukazováčku k prsteníčku bude pít alkohol více nebo že se z něj stane alkoholik. Výzkum ukazuje statistický trend v rámci celé skupiny.
Náš vztah k alkoholu ovlivňuje mnohem více faktorů, jako je genetika, prostředí, výchova či osobní rozhodnutí. Délka prstů je pouze dalším faktorem, i když zajímavým.
Studie má navíc jistá omezení, jako je věkově příliš úzká skupina účastníků a nepoměr mezi počtem mužů a žen. Nezohlednila navíc další faktory související s konzumací alkoholu, jako jsou kulturní zvyklosti, rodinné prostředí a genetika. Přesnost poměru 2D:4D coby ukazatele prenatálního testosteronu a estrogenu je navíc sporná.