Kdepak krajina nebo akt. Na nejstarší jeskynní malbě našich předků je prase

2. 5. 2022 – 23:24 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Kdepak krajina nebo akt. Na nejstarší jeskynní malbě našich předků je prase
Archeolog před malbou prasete. | zdroj: Profimedia

Jeho umělecká hodnota se nedá srovnávat s díly van Gogha, Maneta, Dalího, anebo Muchy. Přesto má pozoruhodně realistická kresba divočáka na zdi jeskyně pro lidstvo vysokou cenu.  

Archeologové na indonéském ostrově Sulawesi objevili dosud nejstarší jeskynní malbu lidí na světě, která je také nejstarší figurální kresbou. Zachycuje bradavičnaté prase celebské. Stáří díla našich předků je odhadováno na 45 500 let.

Malba v jeskyni Leang Tedongnge zachycuje zvíře, které bylo pro tamní obyvatele důležitou kořistí. Její datování bylo provedeno pomocí izotopů uranu.

Divočák v okru

Unikátní dílo objevil tým vedený Adamem Brummem a Maximem Aubertem z Griffithovy univerzity v australském městě Brisbane už v roce 2017. Roky ho studoval a věnoval mu studii zveřejněnou v časopise Science Advances.

profimedia-0583131396 Malba prasete bradavičnatého v jeskyni na ostrově Sulawesi. | zdroj: Profimedia

„Je to významný objev nejen proto, že představuje nejstarší nalezenou figurální malbu na celém světě, ale i proto, že to je nejstarší důkaz přítomnosti moderního člověka na ostrově Sulawesi,“ řekla členka týmu, archeoložka Kira Westawayová, v rozhovoru pro server Gizmodo.

Malba prasete v životní velikosti (136 na 54 centimetrů) provedená v červeném okru byla součástí větší scény. Nad prasetem jsou obrysy lidských rukou a podle badatelů byla na stejné stěně dvě další prasata, z nich se ale dochovala pouze torza.

Na přítomnost našich předků před desítkami tisíc let na ostrově Sulawesi ukazují další mladší nálezy, jeskynní malby jsou však nejstarším dokladem tamní lidské aktivity.

V Indonésii jsou nejstarší jeskynní malby zdokumentovány ve třech stovkách tamních jeskyní. Patří mezi ně i nejstarší známý výjev lidského lovu. V Evropě existují i starší malby staré až 64 tisíc let, ale ty patrně vytvořili neandertálci.

Tyto kresby také nejsou tak dokonalé, vypadají spíš jako geometrické obrazce než kresba člověka či zvířete.

Dílo našich předků

Výzkumníci si nemůžou být stoprocentně jistí tím, že malby jsou dílem našich předků. Neandertálci, kteří nás snad mohli v jeskynních malbách předběhnout, se však v tamních končinách nevyskytovali. A jejich malby byly méně propracované.

Vše tedy ukazuje na to, že příběh lidského osidlování Země je díky indonéské malbě zase o něco prokreslenější.

Zdroje:
Science Advances

Nejnovější články