Klimatický přepínač: Země se může oteplit tolik, až se změní v ledovou kouli
30. 9. 2025 – 15:00 | Příroda | Radek Chlup |Diskuze:
Země by se mohla dostat do paradoxní situace, zjistili vědci z Kalifornské univerzity v Riverside. Pokud se bude oteplovat příliš dlouho a intenzivně, sepne se „klimatický přepínač“ a dojde k prudkému ochlazení. Nastane nová doba ledová. Americká studie varuje před narušením přirozených procesů oteplováním.
Stabilitu klimatu udržují velmi složité procesy. Zvětrávání pohlcuje oxid uhličitý (CO2) z atmosféry.
Extrémní oteplení by mohlo tento proces převrátit. Skleníkový plyn by sice mohl absorbovat plankton, kterého by značně přibývalo, jeho nárůst by však snížil obsah kyslíku ve světových oceánech.
Změna uhlíkového cyklu
Podle klimatického modelu by lidstvo desítky tisíc let čelilo prudkému oteplování planety způsobenému spalováním fosilních paliv, načež by se trend obrátil v prudké ochlazení a novou dobu ledovou.
Tohle přepnutí klimatu by způsobilo mrazivé podmínky stejně zničující, jako by byly ty během nezastavitelného oteplování.
Studie upozorňuje, že chladicí efekt uprostřed oteplování určitě není důvodem k radosti. Šlo by o postupný proces se zničujícími dopady na ekosystémy i lidskou společnost. Výzkum zdůrazňuje naléhavou potřebu omezovat emise a zpomalit současné tempo klimatické změny.