Kraken existuje! Vědci poprvé natočili u Antarktidy obří krakatici
17. 4. 2025 – 19:00 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Podle konspiračních teoretiků žije pod mrazivou hladinou u břehů Antarktidy obří chobotnice, jež měla zabít tři ruské vědce, kteří se ji snažili zkoumat. Jenomže před více než sto lety mořští biologové zjistili, že i když jsou podobné historky přitažené za vlasy, skutečně tam žije druh obrovské krakatice dorůstající rozměrů až pěti metrů, která údajně dokáže ulovit i vorvaně. Mořští biologové ze Schmidtova oceánského institutu poprvé natočili mládě.
Jde o hlavonožce zvaného Kalmar Hamitonův. Žije v hlubinách poblíž Antarktidy a je příbuzný krakatici. Jeho tělo dorůstá délky až pěti metrů, s chapadly však může měřit až děsivých deset metrů a váží téměř půl tuny. Jde tedy o obrovského hlavonožce, na něhož byste určitě ve vodě narazit nechtěli.
To je však krajně nepravděpodobné vzhledem k tomu, že žije v obrovských hloubkách u ledového kontinentu.
Letos v březnu na něj ovšem v hloubce 600 metrů v oblasti jižního oceánu u Jižních Sandwichových ostrovů narazila autonomní ponorka vědců, respektive na jeho mládě o velikosti teprve 30 centimetrů. Podařilo se jim ho vůbec poprvé natočit.
Opravdu loví vorvaně?
Dozvěděli se o tomto druhu i nějaké zajímavé informace. Rezavě zbarvené skvrny na jeho těle například naznačují schopnost přepínat mezi průsvitností a neprůhledným zbarvením. Experti narazili na průhledné mládě.
Kalmar má navíc obrovské oči, díky nimž dobře vidí i v temných hlubinách. To je podle nich hlavní důvod, proč se tento druh nikdy nepodařilo natočit nebo vyfotit. Zařízení vědců spatří dříve než se k němu stačí přiblížit.
Hlavonožce identifikovali díky specifickým háčkům na chapadlech, s jejichž pomocí zachytává kořist. Tou jsou nejčastěji velké ostroploutvé ryby.
Podle mýtů ulovil i vorvaně obrovského. Jedná se o fascinující, leč nepodložené fámy. Vědci navíc upozorňují, že má pomalý metabolismus. Takové sousto by nedokázal spotřebovat.