Kruhy v obilí? Teď frčí kruhy na dně oceánu!

- Příroda autor: Lukáš Grygar

Zatímco na zemském povrchu jsou kruhy v obilí nebo další podobné obrazce výsadou šikovných lidí, na mořském dně má tajemné útvary na starosti někdo úplně jiný...

Výsledek tvrdé dřiny jedné rybky

Výsledek tvrdé dřiny jedné rybky,zdroj: Colossal

Když si totiž ryba z čeledi čtverzubcovitých staví své podmořské hnízdo, nezapře při tom velký cit pro geometrii a možná by se dalo říct i umění. Na pohled zbytečná dřina má ve skutečnosti svůj jasný účel: přilákat samičku a užít si s ní romantické chvíle.

Samička si hotové obrazce důkladně proplave, aby našla vhodné místo k nakladení vajíček. Vědci zatím netuší, podle čeho přesně se budoucí matka rozhodne, že zrovna tenhle kruh je ten pravý. Můžeme ale konstatovat, že výtvarné umění tentokrát slouží nejenom k tomu dostat někoho do postele, ale následně s ním i vést spořádaný rodinný život.

Puffer fish

Čtverzubcovití jsou vůbec šikulky. Většina z nich se totiž umí nafouknout jako balónky a navrch mají ještě jedovaté maso. A to už si leckterý podmořský lovec rozmyslí, jestli namísto jejich pronásledování spíše raději nezatleskat ploutvemi – a plout si dál po svém.

Tagy: kruhy v obilí

Zdroje: Colossal