Matička Země pod palbou z vesmíru

19. 11. 2014 – 23:30 | Vesmír | Martin Bach | Diskuze:

Matička Země pod palbou z vesmíru
zdroj: Profimedia

Srážka s obrovským asteroidem a konec života na Zemi tak, jak jej známe, je oblíbeným námětem hollywoodských filmů i více či méně populárně-vědeckých dokumentů. Co byste ale řekli tomu, že Země byla jen během posledních dvaceti let terčem pro nejméně 556 vesmírných projektilů? A co kdybychom vám ukázali i mapu?

Mapu bolidů, tedy velmi jasných meteorů, které jsou na obloze jasnější než Venuše, zveřejnila NASA v rámci svého programu pro sledování NEO (objektů blízkých Zemi). Unikátní mapka zobrazuje všechny bolidy způsobené malými asteroidy (přibližně 1-20 metrů v průměru) od roku 1994 do roku 2003 a při pohledu na ní vám teprve dojde, jak moc rádi bychom měli být za naší atmosféru. Právě v ní totiž naprostá většina zaznamenaných asteroidů shoří úplně, nebo se rozpadne na malé části, které dopadnou na povrch jako meteority.

bolide_events zdroj: tisková zpráva

Mapa od NASA ukazuje nejen počet bolidů, ale i to, zda byly zaznamenány přes den (žluté tečky) nebo přes noc (modré tečky). Dalším údajem je pak vyzářená energie bolidu, kterou poznáte podle velikosti tečky. Nejmenší představuje energii 1 GJ (1 miliarda joulů) a přibližně odpovídá výbuchu pěti tun TNT.

Největší „tečku“ určitě najdete rychle – ano je nad Ruskem a představuje takzvaný Čeljabinský meteor, který dorazil k Zemi 15. února loňského roku a předvedl velkolepou podívanou, za níž se skrývala energie odpovídající výbuchu 500 000 tun TNT. A to považte, že před vstupem do atmosféry měl tento asteroid jen zhruba 20 metrů v průměru.

Cílem programu pro pozorování NEO je pochopitelně zmapování všech potenciálně nebezpečných vesmírných objektů a odhalení takových, které by mohly znamenat skutečné nebezpečí. Zatímco bolidy jsou spíše krásnou světelnou show, které se nemusíte bát (ledaže byste měli opravdovou smůlu), nebezpečí leží jinde. Lidé z NASA odhadují, že kolem Země se pohybuje zhruba 1000 asteroidů o průměru větším než kilometr a díky programu NEO známe nyní dráhy a podrobnosti 96 procent z nich. Střety s takovými asteroidy ale přicházejí na Zemi v průměru jednou za několik milionů let.

Mnohem větším problémem jsou tak paradoxně ještě menší objekty – asteroidy zhruba ve velikosti fotbalového hřiště, které narazí do Země přibližně jednou za 5000 let a dokážou způsobit velmi velké škody. Právě na ty se nyní NASA soustředí a chce je co nejpodrobněji zmapovat. Má to ale jeden háček: je jich přibližně 25 000.

Zdroje:

Nejnovější články